iBB'den burs açıklamsı geldi

iBB'den burs açıklamsı geldi.17098
  • Giriş : 11.02.2009 / 08:19:00

Büyükşehir Belediyesince verilen eğitim yardımlarının kesilmesiyle ilgili çıkan haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bazı basın organlarında, Büyükşehir Belediyesince verilen eğitim yardımlarının kesilmesiyle ilgili çıkan haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, CHP'nin 2004'te açtığı iptal davası üzerine Anayasa Mahkemesi'nin, belediyelerin burs vermesini düzenleyen ilgili kanun maddesinin "belediyeler hariç" kısmını 20 Kasım 2008'de iptal ettiği ve iptal kararının kamuoyuna duyurulduğu hatırlatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, 2008-2009 öğrenim yılı için burs başvuru ve evrak teslim tarihi olarak 21 Kasım 2008'i ilan ettiği belirtilen açıklamada, bu tarihin, Anayasa Mahkemesi kararının açıklandığı 20 Kasım'dan sonra olduğu kaydedildi.

Açıklamada, başvuru ve evrak teslimi için belirlenen son tarihin 21 Kasım olması dolayısıyla, hukuki görüş alma gereği doğduğu ve "daha önce verilen emsal Danıştay kararları göz önünde bulundurularak, henüz kesin liste oluşmadığından eğitim yardımının verilemeyeceği" kanaatinin bildirildiği vurgulandı.

"Eğer 20 Kasım öncesinde burs başvuru ve evrak teslimi tamamlanmış olsaydı, bu yıla mahsus olmak üzere öğrenci burslarının verilebileceği" görüşünün ortaya çıktığı ifade edilen açıklamada, hukuki mütalaada, Danıştay 1. Dairesinin emsal kararının göz önüne alındığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*