İBB'den ihale iddialarına ret

İBB'den ihale iddialarına ret.17098
  • Giriş : 20.04.2009 / 22:24:00

Vatan gazetesinde yer alan 'Belediyenin Karaman Aşkı' ile yer alan habere İstanbul Büyükşehir Belediyesi açtığı ihalelerle ilgili verilerle cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, bugüne kadar Kamu İhale Kanunu çerçevesinde yapılan toplam 3564 ihaleden sadece 26'sının Kamu İhale Kurumu tarafından iptal edildiği belirtilerek, ihalelerin, kamu ihale mevzuatı çerçevesinde değerlendirilmesi durumunda hata ihtimalinin çok az olduğu bildirildi.

Yazılı açıklamada, dün bir gazetede ''Belediyenin Karaman Aşkı'' başlığı ile yer alan haberde, belediyenin usulsüz ihale yaptığının ileri sürüldüğü anımsatıldı. Darülaceze Müdürlüğünün 2009 yılına ilişkin sakin bakım hizmet alım işinin, ihale tarihinden 40 gün önce Kamu İhale Bülteni ve eş zamanlı olarak belediyenin web sitesinde duyurulduğu vurgulanan açıklamada, ihalenin, 25 Aralık 2008 tarihinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 19. maddesi uyarınca açık ihale usulüne göre yapıldığına işaret edildi.

İhaleye, Alka-Astem İş Ortaklığı ile LAPİS Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler Limited Şirketi'nin katıldığı belirtilen kaydedilen açıklamada, ''İhale Komisyonu, 30 Aralık 2008'de en düşük teklifi veren Alka-Astem İş Ortaklığı'nın 'iş deneyiminin son 5 yıldaki parasal tutarının istenilen iş deneyimini karşılamadığı' gerekçesiyle teklifinin değerlendirme dışı bırakılması sebebiyle ihalenin belgeleri tamam olan diğer istekli LAPİS Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler Limited Şirketi uhdesinde yapılmasına karar vermiştir'' ifadesine yer verildi.

İhaleye istekli olabilecek 4 firmanın, idareye ve Kamu İhale Kurumu'na değişik gerekçelerle itiraz etmeleri nedeniyle sözleşmenin imzalanamadığı vurgulanan açıklamada, Kamu İhale Kurumu'nun, 2 firmanın itirazını reddettiği, ALSAN A.Ş. adlı firmanın itirazı üzerine de ihaleyi 23 Şubat 2009'da iptal ettiği bildirildi.

Açıklamada, idarenin, işin süreklilik arz etmesi nedeniyle Kamu İhale Kanunu'nun 21/b maddesine istinaden 30 Aralık 2008'de 2 ay süreli sakin bakım hizmeti işi ihalesini 7 firmayı davet ederek gerçekleştirdiği ifade edilerek, davet edilen firmalar arasında ihaleye teklif veren firmalar, itiraz eden firmalar ve ihale dokümanı satın alıp ihaleye iştirak etmeyen bütün firmaların bulunduğu kaydedildi.

İhale Komisyonu'nun, 31 Aralık 2008'de ihalenin ekonomik açıdan en avantajlı teklif olarak değerlendirilen ALKA İnşaat ve Turizm Limited Şirketi uhdesinde yapılmasına karar verdiğine işaret edilen açıklamada, şöyle devam edildi:

''31 Aralık tarihinde gerçekleştirilen ihalenin (iki aylık) süresi neredeyse bitecek olmasına rağmen, açık ihaleye yapılan itirazların Kamu İhale Kurumu'nca 23 Şubat 2009'da sonuçlandırılarak ihalenin iptal edilmesi sebebiyle; yeni yapılacak ihalenin Kamu İhale Kanunu'nun 19. maddesine göre açık ihale usulü ile gerçekleştirilene kadar geçecek sürede, idaremiz Darülaceze sakin bakımının, hizmet verilen hasta ve yaşlıların bakım hizmetlerinin aksatılamayacak kapsamda hayati öneme haiz işlerden olması sebebiyle 25 Şubat 2009'da 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21/b maddesine istinaden 5 firmayı davet ederek gerçekleştirmiştir. 26 Şubat 2009'da İhale Komisyonu, Kanunun 21/b usulüne istinaden yapılan pazarlık neticesinde ihalenin ekonomik açıdan en avantajlı teklifi veren LAPİS Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler Limited Şirketi uhdesinde yapılmasına karar vermiştir.''

Açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bugüne kadar Kamu İhale Kanunu çerçevesinde yapılan toplam 3 bin 564 ihaleden sadece 26'sının Kamu İhale Kurumu tarafından iptal edildiği belirtilerek, ''Belediyemizin yapmış olduğu ihalelerin kamu ihale mevzuatı çerçevesinde değerlendirildiğinde hatalı olma ihtimali çok azdır'' ifadesi kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*