İBB'nin 75 milyon YTL'lik Botanik Parkı çöplüğe gömüldü

İBB'nin 75 milyon YTL'lik Botanik Parkı çöplüğe gömüldü.16964
  • Giriş : 05.12.2007 / 09:51:00

Avrupa'nın en büyük botanik parkını yapmak için 75 milyon YTL harcanan projeye üç yıldır çivi çakılmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Avrupa'nın en büyük botanik parkı yapmayı planladığı Halkalı çöplüğü, 75 milyon YTL yuttu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Ali Müfit Gürtuna dönemine ait olan projede yeni yönetimle ihaleyi alan Gürtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ arasında çıkan anlaşmazlıktan dolayı harcanan paralar boşa gitti, üç yıldır çivi çakılamıyor.

101 hektarlık alanı kapsayan alanda alışveriş merkezinden, restoranlara, açık-kapalı spor tesislerinden, buz pateni pistine, Türk-Japon-Fransız bahçelerinden Van Gölü, Tuz Gölü, Anıtkabir, Ağrı Dağı, Boğaz köprüleri gibi özel yerlerin minyatürlerinin yer alacağı birçok tesisi içinde barındıran proje, İstanbul'un atıl kalan büyük projelerinden biri haline dönüştü. Çeşitli ülkelerden getirilen 100 bine yakın fidan kurudu. İnşaatlar ise yarım kaldı. Yarım kalan inşaatlar demirci ve hurdacılar tarafından yağmalandı.

Ali Müfit Gürtuna'nın İstanbul Büyükşehir Başkanlığı döneminde temelleri atılan proje kapsamında belediye 50 milyon YTL harcayarak çöplüğü ıslah etti ve ağaçlandırma çalışmalarına başladı. 3 milyon 184 bin metreküp çöp bertaraf edildi. Alan düzleştirildi ve üzerine 80 santimetre toprak serildi. Olası gaz patlamalarına karşı çöplüğe 260 gaz çıkış bacası yerleştirildi.

Çöplüğün bulunduğu araziye yaklaşık 200 ülkeden getirilen ağaç ve 100 bine yakın fidan dikildi. Tüm bu ıslah çalışmaları yapıldıktan sonra 2004 yılında ihaleyle parkın tüm tesislerinin yapımı 25 milyon YTL'ye Gürtaş firmasına verildi. Bu süre içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yönetim değişti. Başkanlık koltuğuna Kadir Topbaş oturdu. Bu değişiklikten sonra proje için sıkıntılı bir dönem başladı. Yeni yönetimle parkın yapımını üstlenen Gürtaş İnşaat arasında çıkan anlaşmazlık sonucunda ise projede son üç yıldır çivi bile çakılamadı.

Harcanan para boşa gitti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yapı İşleri Müdürlüğü Gürtaş Sanayi ve Ticaret AŞ'yi sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlarken, bu nedenle de projenin iki senedir rafta beklediğini doğruladı. Projenin temelini atan Ali Müfit Gürtuna ise şunları söyledi: "Bu proje benim için çok özeldi. Miniatürk'ün 100 katı büyüklüğünde ve ondan daha popüler olacak bir projeydi. Yönetimi devrettikten sonra birçok projede olduğu gibi bunda da sorunlar çıkartıldı. Burada müteahhit firmanın günahı olduğunu düşünmüyorum. Belediye yönetime gelir gelmez proje ile oynamaya başladı. Müteahhit firma ile sorunlar çıktı ve proje rafa kaldırıldı. Para boşa gitti. Bu tek örnek değil. Bitimine üç ay kalan Topkapı Park'ı da aynı akibette."

Başka firmalar devreye girebilir

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ise projenin atıl kalması ile ilgili şu açıklamayı yaptı: "Proje büyükşehire ait. Ancak başından beri bizde işin içindeyiz. 10 binlerce ağacın kuruduğu doğru. Bunda müteahhit firmanın hataları var. Çünkü ağaçların sulanması Gürtaş'ın işiydi. Tespitlerimize göre Gürtaş'ın kendi içinde sorunları var. Bu nedenle de projeye başlayamıyor. Ama Kadir Topbaş ile yaptığım görüşmede projenin mutlaka tamamlanacağı gerekirse başka bir firmalarla yola devam edileceği bilgisini aldım. Tekrar ihale gündeme gelebilir." İhaleyi 25 milyon YTL'ye alan Gürtaş İnşaat'a ise ulaşılamadı.

Projede 4 bin 500 kişilik gösteri merkezi de vardı


- Acil Barındırma ve Müdahale Merkezi (Afet anında 600 kişilik barındırma-250 yataklı acil müdahale hastanesi)

- Park Giriş Meydanı (25 bin metrekare-açık hava toplantıları,gösteri alanı)

- Çok Amaçlı Alışveriş Merkezi (5 bin metrekare-bin araçlık otopark)

- Seyir Kulesi (60 metre yükseklik-250 kişilik restorant)

- AKOM Tesisleri, Kapalı ve Açık Spor Tesisleri (Basketbol, voleybol salonu-kapalı yüzme havuzu-buz pateni pisti-8 adet tenis kortu-2 adet Basketbol sahası-2 adet Futbol sahası-açık yüzme havuzu)

- Kapalı Gösteri Merkezi (52 bin 500 metrekare-4 bin 500 kişilik)

- Türkiye Coğrafi Haritası (52 bin metrekare-coğrafi oluşumları sergileyen gezi platformu)

- Eğlence-Oyun ve Gösteri Parkı, Fuar Alanı (50 bin metrekare)

- Gençlik Kampı (750 metrekare-24 kişilik 15 yatakhane binası)

- Manej Tesisleri (3 bin 200 metrekare-50 atlık alan)

- Seyir Terasları ve Kafeteryalar (350 metrekare-120 kişilik kapalı alan-80 kişilik açık teras)

- Tematik Bahçeler (Türk-Japon-Fransız bahçeleri gibi)

- Minigolf Alanı ve Tesisleri (2 bin 500 metrekare golf sahası-850 metrekare kapalı tesis)

- Çim Kayağı Pisti ve Tesisleri (55 bin metrekare açık alan-1000 metrekare kapalı tesis)

- Kaykay Pisti ve Tesisleri (8 bin 800 metrekare açık alan, 330 metrekare sosyal tesis)

- Piknik Alanı ve Tesisleri (175 adet 12 kişilik üstü kapalı çeşme-mangal birimi)

- Karting Pisti (850 metrekare sosyal tesis-750 metrekare pist, 250 kişilik trübin), Mescit (500 kişilik-400 metrekare),

- Hobi Bahçeleri (170 metrekare bahçe içinde 140 adet 15 metrekarelik kapalı alan)

- Gezi ve Koşu Yolları, Çocuk Oyun Alanları, Kuş Bahçeleri, Giriş Kapısı ve Park İdare Binası, Otobüs Parkı, Açık Otoparklar, Park WC ile Su Deposu (20 bin tonluk 2 adet yeraltı deposu)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious