İBDA-C bu ünlüleri öldürecekti!

İBDA-C bu ünlüleri öldürecekti!.12585
  • Giriş : 21.11.2007 / 02:09:00

Siyasetçi, sanatçı, din adamı... İBDA-C'nin hedefinde kimler yoktu ki!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'de polisin operasyonu sonucu yakalanan İBDA-C terör örgütü üyesi oldukları ileri sürülen 6 kişinin, aralarında siyasetçi, sanatçı, din adamı ve bazı yabancı uyruklu kişilerin de bulunduğu 10 kişilik ölüm listesi hazırladığı bildirildi. İşte o liste.

Alınan bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin İzmir'in
Gürçeşme ve Yeşildere semtleri ile Torbalı ilçesine bağlı Ayrancılar beldesinde belirlenen adreslere düzenlediği operasyon sonucu yakalanan, İBDA-C terör örgütü üyesi oldukları iddia edilen C.T. (23), Z.S. (22), ağabeyi E.S. (33), M.T. (30), Ö.Ş.E. (28) ve M.S.O'nun (27) sorgulanmasına devam ediliyor. İzmir'de hücre sistemi oluşturarak yapılandıkları ifade edilen ''Ebu Musab el Mansur'' kod adlı C.T'nin (23) grup lideri konumunda bulunduğu, M.T. ile E.S'nin de örgüt sorumlusu oldukları kaydedildi. Unlu mamuller satan C.T, tekstil işçileri Z.S. ve E.S, manav M.T, lokantacı M.S.O. ile işçi Ö.Ş.E'nin ev ve iş yerlerinde yapılan aramada 1 Kalaşnikof marka otomatik tüfek, buna ait 45 mermi, 1 seyyar dipçikli otomatik av tüfeği, 1 tabanca ve çok miktarda örgütsel doküman ele geçirildi.
İzmir'de hücre sistemi oluşturarak yapılandıkları iddia edilen bu kişilerin
''Türkiye çapında ses getirecek'' eylem ve suikast hazırlığında oldukları iddia
edildi. Zanlıların gösterdikleri yerlerde, eylem yapacakları hedefler ve suikast
düzenleyecekleri kişilerin listesi bulundu. Zanlıların hazırladığı 10 kişilik suikast listesinde bazı siyasetçi, sanatçı, din adamı ve yabancı uyruklu kişilerin de bulunduğu belirlendi. Bu kişilerin, bazı yabancı temsilcilik, şirket ve ibadethanelere de eylem hazırlığında olduklarının tespit edildiği bildirildi.
yaralandığı veya zarar verildiği bildirildi. C.T'nin terör örgütü El Kaide'nin
yurt dışındaki kamplarında eğitim görmüş ve bazı eylemlere katılmış bir elemanı ile kısa süre önce görüştüğünün ortaya çıktığı belirtildi. Zanlıların ev ve iş yerlerinde ele geçirilen bazı örgütsel dokümanlarda, örgüte yakın buldukları ve örgüt tarafından sevilmeyen bazı medya ve kurumların isimlerinin yer aldığı liste bulunduğu iddia edildi. C.T'nin bomba malzemelerinin yapılması, hazırlanması ve kullanılması konusunda bilgi verdiği bir internet sitesinin bulunduğu, elemanların bu siteden bilgi aldıkları kaydedildi.

İŞTE 10 KİŞİLİK ÖLÜM LİSTESİ 

Zanlıların, eylem planlarına yönelik defterden çıkan bir kağıtta, bazı yurtdışı bağlantılı kuruluşlar, elçilikler, konsolusluklar, siyasi fikirlerine ters düşen halen aktif siyasette bulunan politikacılar, bazı dini ibadethanelerin temsilcileri, tefeci bilinen şahıslar, ahlak dışı yayın yapmakla suçladıkları televizyoncular, gazeteciler ve sanatçıların adlarının yer aldığı kaydedildi. Zanlıların, kendilerince hazırladıkları ölüm listesinde 10 ayrı isme ve kuruma yer verdikleri belirtildi. Ayet-i kerimelerle süslenen defterde, `Yaşasın Kumandan Mirzabeyoğlu' yazılarına yer verildiği, sanatçı bazı kadınların yanlarına parantez içinde o...pu yazıldığı görüldü. Ayrıca, `Gururlarımız' başlığı adı altında bazı televizyon kanallarının (Kon TV, Hilal TV), `Pislik yapanlar' başlığı altında ise fikirlerine uymayıp yayın yapan kuruluşların adlarının yazılı olduğu bildirildi.

Araştırmada, zanlıların, kendi düşünceleri doğrultusunda yayın yapan haftalık bir dergide (Baran) eleştiride bulunulan kişi ve kuruluşları hedef seçtikleri öğrenildi. İnternet yoluyla üye olunup sadece abonelerine postayla gönderilen derginin geçmiş sayılarında gazeteci Emin Çölaşan, manken Tuğba Özay, Bülent Ersoy, İzmir'deki Baptist Kilisesi Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Çevik, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, Fethullah Gülen'le ilgili eleştirel yazılara yer verdiği de belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious