İBDA-C üyelerinin ilk bilgileri

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Konya'da terör örgütü İBDA-C'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 25 kişiden bazılarının çek senet tahsilatçılığı ve adam kaçırma gibi suçlardan arandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edinilen bilgilere göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Asayiş, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele şube müdürlüklerine bağlı yaklaşık 350 polisin de katılımıyla Konya Merkez, Beyşehir, Ilgın ve Taşkent ilçelerinde eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Sözkonusu operasyonlarda toplam 25 kişi gözaltına alındı. Örgütün mali kriz içerisinde olduğunu ifade eden emniyet kaynakları, bazı üyelerin örgüte para kazandırmak için çek-senet tahsilatı yaptıklarını ve adam kaçırma işine girdiğini bildirdi.

Örgütün Konya sorumlusu olduğu ileri sürülen A.E. de yakalandı. A.E.'nin kamuoyunda Dost Tarikatı olarak bilinen Emekli Binbaşı İhsan Güven ve eşi Sibel Güven'nin öldürülmesi olayına karıştığı iddasıyla tutuksuz yargılandığı öğrenildi. Operasyonun devam ettiği kaydedildi.

Öte yandan yakalanan zanlılar, ikişerli gruplar halinde sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Konya Numune Hastanesi'ne getirildi. Burada sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, daha sonra sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Şahısların evlerinde yapılan aramalarda 2 adet tabanca ele geçirildi.

Sanatçı Çelik'in de adının geçtiği 'Dost Tarikatı' lideri ve eşi 3 Mayıs 2004 günü öldürülmüştü. 'Dost tarikatı' lideri olduğu ileri sürülen İhsan Güven ve eşi Sibel Güven Tuzla'da bulunan evlerinde öldürülmüş olarak bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious