İBDA-C'liyiz diyerek çetecilik yapmışlar

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Konya Emniyeti, İBDA-C'liyiz diyerek adam kaçırıp, çek senet tahsilatı ve dolandırıcılık yapan 22 kişiyi gözaltına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edinilen bilgilere göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Konya Merkez, Beyşehir, Ilgın ve Taşkent ilçelerinde eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Operasyona Terörle mücadele, Asayiş, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele şube müdürlüklerine bağlı yaklaşık 350 polis katıldı. Sözkonusu operasyonlarda toplam 22 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahısların İBDA-C'liyiz diyerek suç işledikleri ortaya çıktı.

Çete üyelerinin çeşitli zamanlarda çek-senet tahsilatı yapmak, adam kaçırmak, otomobil hırsızlığı, darp, zor kullanarak senet imzalatmak, sahtecilik gibi suçlardan arandığı bildirildi. Şahısların ayrıca Mart 2006'da Konya'nın Beyşehir ilçesinde Alemdar isimli gazinoyu işletmek üzere satın aldığı tespit edildi. Emniyet kaynakları, çete üyelerinin herhangi bir merkezden emir almadan bağımsız çalıştığını dile getiriyor. Yetkililer, zanlıların bu sayede kendilerini İBDA-C üyesi olarak tanıtıp, bazı kişilere zorla senet imzalattıklarını, çek-senet tahsilatı yaptıklarını, otomobil çaldıklarını ifade ediyor. Şahısların menfaat sağlamak amacıyla örgüt adına çalıştıklarını kaydeden yetkililer, zanlıların suç işlerken kar maskesi taktığını aktarıyor.

Şahısların evlerinde yapılan aramalarda 6 adet kar maskesi, 2 adet tabanca, 2004 model BMV marka çalıntı bir otomobil ele geçirildi.

Zanlılar, ikişerli gruplar halinde sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Konya Numune Hastanesi'ne getirildi. Burada sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, daha sonra sorgulanlamak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Örgütün Konya sorumlusu olduğu ileri sürülen A.E. de yakalandı. A.E.'nin kamuoyunda Dost Tarikatı olarak bilinen emekli Binbaşı İhsan Güven ve eşi Sibel Güven'nin öldürülmesi olayına karıştığı iddasıyla tutuksuz yargılandığı öğrenildi. Olayla ilgili tahkikatın sürdüğü kaydedildi. Sanatçı Çelik'in de adının geçtiği 'Dost Tarikatı' lideri ve eşi 3 Mayıs 2004 günü evlerinde ölü olarak bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious