IBM, global CEO araştırması sonuçlarını açıkladı

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

IBM İş Danışmanlığı Hizmetleri, Amerika, Avrupa ve Asya'da 765 CEO (İcra Kurulu Başkanı) ile yaptığı Global CEO Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

IBM Türk'ün, araştırma sonuçlarını açıklamak için Capital ve Ekonomist dergilerinin ortak CEO Club platformuyla işbirliği yaparak düzenlendiği toplantıda konuşan IBM Türk Genel Müdürü Hüseyin Kızıltay, araştırmanın iş dünyasının değişen gündemine ışık tuttuğunu söyledi. IBM'in müşterilerine teknoloji çözümleri olduğu kadar iş danışmanlığı hizmetleri de sunduğunu belirten Kızıltay, "Araştırmamızın sonuçları, farklı kültür, sektör ve ölçekleri temsil eden CEO'ların ortak görüşüyle iş dünyası için bir yol haritası çiziyor." dedi.

IBM'in stratejik araştırma birimi İş Değerleri Enstitüsü'nün EMEA Güneybatı Bölgesi Lideri Peter Korsten, araştırmada ortaya çıkan üç temel bulguyu, "değişimin zorunlu olması", "inovasyonun birinci öncelik ve temel başarı faktörü haline gelmesi" ve "stratejik farkı iş modelinin yaratması" olarak özetledi.

Korsten, araştırmaya katılan CEO'ların yüzde 65'inin, pazarda etkin ve rekabetçi güçlerden kaynaklanan baskılar nedeniyle önümüzdeki iki yılda şirketlerini radikal biçimde değiştirmeyi planladıklarını belirtti. CEO'ların çabalarının üçte ikisinin, iş modelinde ve operasyonel alanda yenilikçiliğe yönelik olduğunu aktardı. Korsten, inovasyona odaklanan CEO'ların yüzde 61'inin, rakibin iş modelinde gerçekleştireceği değişikliklerin, sektörün tamamında radikal bir değişiklikle sonuçlanabileceğini düşündükleri iletti.

Toplantıda bir sunum yapan Eczacıbaşı Holding CEO'su ve Ulusal İnovasyon Girişimi Eş Başkanı Erdal Karamercan, Türkiye'deki inovasyon girişimleri hakkında bilgi verdi. Türk iş dünyasının global rekabette kazançlı olabilmesi için, ürün ve servislerin yanı sıra iş modelleri ve süreçlerinde de bir inovasyon kültürü oturtması gerektiğini iletti.

IBM'in dünya çapında düzenlediği "Farkı İnovasyon Yaratır" konulu iletişim kampanyasının Türkiye etabı, İstanbul'da yapıldı. Bu yıl 5.'si düzenlenen Futurebusiness Summit kapsamında gerçekleştirilen toplantıda söz alan IBM Türk Genel Müdürü Hüseyin Kızıltay, iş dünyasında farklılaşmanın yalnızca ürün ve servis geliştimekle değil, her alanda inovasyonla sağlanabileceğini belirtti. Toplantıda ayrıca Eczacıbaşı Holding Bilgi ve İletişim Sistemleri Direktörü Levent Kızıltan, IBM İnovasyon ve On Demand Business Başkanı Jeffrey Rhoda ve IBM Güneybatı Bölgesi Yazılım Bölümü Başkan Yardımcısı Roberto Zardinoni konuştu.

IBM İş Danışmanlığı Hizmetleri, dünya çapında 160'tan fazla ülkede hizmet veren danışmanları ve profesyonel ekibiyle dünyanın en büyük danışmanlık hizmetleri kuruluşudur. IBM İş Danışmanlığı Hizmetleri, müşterilerine iş süreci ve sektör konularındaki uzmanlığı ile bu uzmanlığı iş değeri sağlayan bütünleştirilmiş, uyarlanabilir, talebe dayalı iş çözümlerine dönüştürebilme olanağı sağlamaktadır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious