İbn-i Sina KKTC hastası almıyor

  • Giriş : 26.02.2007 / 00:00:00

Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi, KKTC'den sevkle gelen hastaların kabulünü durdurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çünkü KKTC'nin hastaneye ödenmemiş borcu tam 2 trilyon lira. Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras, ''2 trilyonu ne zaman öderlerse kapımızı o zaman açarız'' dedi.

Üniversite hastaneleri bir süredir devletten alacakları için sesini yükseltiyor. İlk radikal karar Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi'nden geldi.

Geçen hafta cuma günü itibariyle hastane KKTC'den sevkle hasta alımını durdurdu.

CNN TÜRK'e açıklama yapan Ankara Üniversetisi Rektörü Nusret Aras, Ankara Büyükelçiliği'ne KKTC'nin hastaneye 2 trilyonu aşan borcu olduğunu söyledi.

Aras, "Hastaların maliyetinin yüzde 70-80'ni malzeme oluşturuyor. Ekonomik güçlük içinde malzeme alımını sağlayamıyoruz. Darboğazdayken hasta kabulünü devam ettirmemiz mümkün değildi" dedi.

KKTC'den kritik ameliyatlar için Ankara İbn-i Sina Hastanesi'ne sevk edilen Kıbrıslıların tedavi yolu da böylece kapandı. Rektör Aras, "2 trilyonu aşan borç ne zaman ödenirse KKTC'li hastalara kapılarımızı o zaman açarız " dedi.

Yeşil kartlı hastalar da kabul edilmiyor

İbn-i Sina Hastanesi bir süredir yeşil kartlı hasta da kabul etmiyor. Düzenli ödeme yapılmadığı için bu kararı alan fakülte yönetimi konuyu Maliye ve Çalışma bakanlıklarıyla da görüştü.

Nusret Aras, "Yeşil kartlı hastaların borçlarının ödenmesiyle ilgili olumlu görüşmeler oldu. Bu sıkıntı aşılacak gibi görünüyor" dedi. Hastane yönetimi yeşil kartlı hastalar için 1 Mart'ta yeni bir durum değerlendirmesi yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious