İbrahim Kaypakkaya köyünde anıldı

İbrahim Kaypakkaya köyünde anıldı.18230
  • Giriş : 20.05.2008 / 20:38:00

TKP-ML TİKKO adlı örgütün kurucusu ve lideri İbrahim Kaypakkaya, ölümünün 35’inci yıldönümünde, köyünde düzenlenen bir törenle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tunceli'de tam 35 yıl önce güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada yaralanan ve hastanede ölen TKP-ML TİKKO adlı örgütün kurucusu ve lideri İbrahim Kaypakkaya doğduğu köyde anıldı. Anma törenine gelenler jandarma tarafından arandı sonra köye girmelerine izin verildi. Anma töreninde milletvekiliyken Ankara’daki bir gösteride polis tarafından dövülen eski SHP’li Salman Kaya da hazır bulundu.

Kaypakkaya, için Çorum’un Sungurlu ilçesi Karakaya köyünde gerçekleşen anma töreni ilginç görüntülere sahne oldu. Kaypakkaya, Ankara 78'liler Derneği ve İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin'den yaklaşık 200 kişilik grup tarafından mezarı başında anıldı. 78'liler Derneği Sözcüsü Ruşen Sümbüloğlu, Kaypakkaya'nın çatışmada yaralanmasının ardından gördüğü işkence sonucu öldüğünü iddia ederek, "Babasına teslim edilen İbrahim Kaypakkaya'nın parçalanmış cesediydi" dedi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı anma töreninde, İbrahim Kaypakkaya'nın mezarına karanfiller bırakıldı. Kaypakkaya, Ankara’da Yüksel Caddesi’nde, Partizan, EMEP, DTP, ESP, DHP, KÖZ, Ankara 78’liler Derneği, Devrimci 78’liler Federasyonu, İHD yönetici ve üyeleri tarafından da anıldı.

35 YILDIR ANILIYOR

Yasa dışı örgüt üyesi olarak aranan Kaypakkaya, 24 Ocak 1973’te Tunceli’nin Vartinik mezrasında çıkan çatışmada yaralanmış ancak kaçarak beş gün boyunca dağlarda saklanmıştı. Bir ihbar sonucu ele geçirilen ve hastanede ayakları donduğu için kesilen Kaypakkaya, daha sonra hayatını kaybetmişti.

1949 yılında Çorum'un Karakaya köyünde doğan ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünde okuyan Kaypakkaya, önce TİP üyesi oldu. Ardından Çapa Fikir Kulübü'nü kurdu ve 6.Filo'ya karşı bildiri yayınladığı bildiri gerekçesiyle Kasım 1968'de okuldan atıldı. Bu dönemde 6.Filo'ya karşı düzenlenen eylem ve gösterilere katılan Kaypakkaya, Aydınlık, Sosyalist ve Türk Solu Dergilerinde çalıştı.

Daha sonra, Proleter Devrimci Aydınlık(PDA) çevresiyle birlikte hareket etti. Ardından da arkadaşlarıyla birlikte yasadışı Türkiye Komünist Partisi-Marksist Leninist (TKP-ML) ve ona bağlı Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu'nu (TİKKO) kurdu. Sıkıyönetim Komutanlıklarınca aranmaya başlandı ve yaralı olarak ele geçirilip, hastanede öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious