İbrahim Şahin'de çıkan ölüm krokileri

İbrahim Şahin'de çıkan ölüm krokileri.10356
  • Giriş : 15.01.2009 / 09:40:00
  • Güncelleme : 15.01.2009 / 10:00:01

Şahin'in evinde bulunan plan ve krokilerde, Türkiye'yi kaosa sürükleyecek dört kanlı eylemin ayrıntıları çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon'da tutuklanan eski Emniyet Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in evinde Türkiye'yi karıştıracak önemli eylem planları bulunduğu bildirildi. Şahin'in kendi el yazısı ile yazdığı ileri sürülen, "Tedhiş" (dehşete düşürme) planı olarak isimlendirilen dokümanlarda, etnik ve mezhep çatışması yaratacak suikastlar ile toplumda kargaşa yaratacak tarzda bombalı eylem hazırlığının ayrıntıları olduğu öne sürüldü. Planlarda, kimlerin gözcü olarak bulunacağına kadar en ince ayrıntıların bile bulunduğu belirtiliyor. Kadedeli olarak 29 Mart 2009 tarihine kadar uygulanılmasının hedeflendiği belirtilen planların şu ayrıntıları içerdiği öne sürüldü:

Ermeni Patriği Mesrob II'ye saldırı

İbrahim Şahin tarafından hazırlandığı öne sürülen 'Mutafyan Planı'na göre, iki tetikçi, iki korumacı bir gözetleyici görevlendirilerek, Ermeni Patiği Mesrob II'nin ibadethaneye giriş çıkış saatleri ve gelişgidiş güzergahı tespit ettirildi. Eylemin iki lav silahıyla yapılması öngörüldü. Tetikçiler, Sevgi Sokağı'na yerleştirilecek, bir tetikçi direkt Mesrob II'yi hedef alacak, diğer tetikçi ise ikinci lav silahıyla hedef gözetmeksizin ateş edecekti. Şahin'in evinde çıktığı belirtilen eylem planında iki lav silahının kullanılacak olması ve Gölbaşı'nda yapılan kazıda iki lav silahının çıkması Hrant Dink tarzı bir eylem planlandığının göstergesi kabul edilerek, operasyon için düğmeye basıldı.

Alevi Başkan Balkız'a 9 kişilik suikast timi

Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız'a yönelik suikast planı hazırlandı. Belgelere dayandırılan iddiaya göre, muvazzaf subay M.S. (halen tutuklu) liderliğinde 9 kişilik bir suikast hücresi kuruldu. "Çankaya 4 numaralı hücre" olarak adlandırılanekibin görevi, bombalı araçla Ali Balkız'ı öldürmekti. Ekip şefi M. S.'nin kodadı "A" idi. "B" eylem için çalıntı araçtemin edip şoförlük yapacak, "C" patlayıcı düzeneğini hazırlayacak. "D"patlayıcı maddeyi temin edecek. "E"cep telefonlarını dağıtacak. "F ve G"sokak başlarında emniyeti sağlayacak. "H" evin karşısındaki parkta bölgeyi kolaçan edecek. "I" ise tetikçi olarak eylemi gerçekleştirecekti. 9 kişilikhücre eylemden önce alınan sıfır ceptelefonunu bir gün öncesine kadarkesinlikle kullanmayacak. Sarıkaya'nıngöndereceği (ESI TILI GÜ LER)mesajını alan üyeler ertesi gün eylemolacağını anlayacaktı.

Dev alışveriş merkezi bombayla vurulacaktı

Şahin'in evinde çıktığı ifade edilen belgelerde Ankara'nın büyükalışveriş merkezlerindenbiri de eylem için seçildi.Hafta içi 20 bin hafta sonu50 bin kişinin ziyaret ettiğibu alışveriş merkezinin bulunduğu semtteki yerleşik halkın özellikleri, en yakın karakolun konumu, özel güvenlik çalışanlarının durumu, binanın güvenlik düzeyi, kamera devreleri, dış aydınlatması ve bomba sokulacaknokta ayrıntılarıyla belirlendi. İddialara göre, 7 kişiyle yapılması düşünülen eylem belgelerinde alışveriş merkezinin krokisi birçokyönden çekilmiş fotoğrafı ve uzaklaşma planı datespit edildi. Alışverişmerkezinin garajındabomba patlatılması planlandı. Patlama ile büyük birkorku yaratılacak ve kargaşayaratılacaktı.

Genel Sekreter Kazım Genç'e bombalı paket

Alevi-Sünni çatışması çıkarmak amacıyla hazırlandığı ileri sürülen plana göre, Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç'e bombalı bir paket gönderilecekti. Bombalı paketi kargo şirketi elemanı, kimlik ve kıyafetiyle Kazım Genç'in evine ulaştırılacaktı. Şüphe çekmemesi için, paketin üzerine gönderenin kimliği olarak Kazım Genç'in yakınlarından birinin ismi veya Alevi vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Hacıbektaş, Tunceli gibi il veya ilçelerinden birinden rastgele adres yazılacaktı. Bu eylem planında da güvenlik güçlerinin konumları en yakın kamera kayıtları da plana detaylı olarak işlendi.

TUTUKLULUK HALİNDE AF RAPORU TARTIŞMASI

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in, basına yansıyan ifadelerinde geçmişe yönelik bilgiler yer alması, 2003'te hafıza kaybı nedeniyle cumhurbaşkanlığı affıyla serbest kamasını tartışmalı hale getirirken, gözlerin de raporu veren Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu'na çevrilmesine yol açtı. İbrahim Şahin'in Susurluk Davası'nda avukatlığını yapan Ömer Yeşilyurt, "İbrahim Şahin'in hastalığı kalıcıdır raporu var. Bu rapor geçici, süreli olarak verilmedi" görüşünü savundu. Şahin'in oğlunun, kendisinin görevlendirdiği başka bir avukatla Adli Tıp Kurumu'ndan raporun kopyasını almak için başvurduğunu anlatan Yeşilyurt, "Tutuklama kararının iptalini isteyeceğiz" diye konuştu.

MAHKEMEYE BAŞVURU

Şahin'in avukatları 27 Haziran 2003 tarihli Adli Tıp Raporu'na istinaden tutuklama kararını veren ağır ceza mahkemesine başvuracak. Eğer İbrahim Şahin'in dosyası halihazırda devam eden Ergenekon davasıyla birleştirilirse bu mahkeme 13. Ağır Ceza Mahkemesi olacak. Mahkemenin önünde ise iki yol var: Ya verilen ilk raporu kabul edip İbrahim Şahin'in tahliyesine karar verecek ya da İbrahim Şahin'in yeniden muayene edilmesini ve yeni bir rapor hazırlanmasını isteyecek.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*