İç piyasayı canlandıracak 4 öneri

İç piyasayı canlandıracak 4 öneri.12124
  • Giriş : 25.12.2008 / 09:07:00

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş Merkez Bankası'nın aldığı son kararların piyasalara olumlu yansıyacağını belirtti ve Hükümete de iç talebi canlandırmak için 4 öneride bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Küresel krizle birlikte piyasaların daralması şirketleri zor durumda bıraktı.Hükümete piyasaları canlandırmak için bir dizi teklifte bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, bugün giderilmesi gereken sorunun, kriz endişesi ile yatırım ve harcamalardan kaçınma korkusu ve dolayısıyla talep yetersizliği olduğuna dikkat çekti.

Yalçıntaş, yaptığı açıklamada, hükümet ve Merkez Bankası'nın aldığı son tedbirlerin pozitif etkilerinin yakında görüleceğine inandığını bildirdi. Bu kararların iç talebi canlandırmak için istihdamı artırıcı ve güçlendirici başka önlemlerle desteklenmesinin önemine işaret eden Yalçıntaş, dünyada krizin derinleştiği ekim ve kasım aylarının geride kaldığını, Türkiye'de finans krizi riskinin yüksek olmadığının ortaya çıktığını kaydetti. Küresel mali krizin Türk reel sektörünü derinden etkilemesine izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Yalçıntaş, piyasayı canlandırma tekliflerini şöyle sıraladı: "Doğrudan istihdam sağlayıcı kamu harcamalarının artırılması çok önemli. Kamu yatırımlarını artırarak devam ettirmek gereklidir. İşveren üzerindeki yükün de hafifletilmesini bekliyoruz. SSK işveren primlerinde yapılan 5 puanlık indirim çok büyük fayda sağladı. Bu dönemde imkanlar ölçüsünde yeni indirimler yerinde olacaktır. Ayrıca, işten çıkarma yerine, çalışma süresini geçici olarak azaltarak farkın İşsizlik Fonu'ndan karşılanmasını içeren 'kısa çalışma formülü', işçi ve işvereni kısa süreli de olsa rahatlatabilir. Vergilerin ötelenmesi ve özellikle KOBİ'lere uygun kredi sağlanarak finansman sorunlarının azaltılması gereklidir."

1- Kamu harcamaları artırılmalı.

2- İstihdam yükü hafifletilmeli.

3- Vergiler ötelenip taksitlendirilmeli.

4- Uygun şartlarda kredi sağlanmalı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*