İç savaş insanları delirtiyor

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

200 binden fazla insanın öldüğü Somali'deki iç savaş insanların psikolojisini de bozdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Habeb Akıl Hastanesi Hemşiresi Abdulnasır Mustafa, "gat" adlı uyuşturucu, sivil savaşta kullanılan kimyasal ve biyolojik silahlar ve sivil savaşın sebep olduğu ailevi yıkımların insanların psikolojisi üzerinde derin tahribatlar meydana getirdiğini söylüyor. Mustafa, Somali genelinde sadece kendi hastanelerinin akli dengesini yitiren insanlara yardım etmeye çalıştığını ve kendilerinin de ancak 41 hastaya bakabildikleri ifade ediyor.

Hiç kimseden yardım alamadıklarını, okulları dolaşarak öğrencilerin harçlıklarından kısarak kendilerine verdikleri yardımlarla ayakta kaldıklarını ifade eden Mustafa, bazen de hasta yakınlarının kendilerine destek olduğunu belirtiyor.

Kadın ve erkeklere birlikte hizmet verilen hastanede sadece 4 hemşire ve birkaç hizmetli görev yapıyor. Hastanenin doktoru ise yok. 2005 yılı sonunda kurulan hastanede şu ana kadar 900'den fazla tedavi görmüş.

ABD, EL KAİDE BAĞLANTISI GEREKÇESİYLE YETİMHANEYE YARDIMLARI KESMİŞ

Sivil savaşın meydana getirdiği diğer bir yıkım ise yetimler. 300 erkek öğrencinin kaldığı İmam Şafi Yetimler Okulu ülkenin belki de en şanslı müesseselerinden. Okulun müdürü Ahmet Çama, işadamları, kabile reisleri ve önde gelen dini liderlerin kendilerine her ay öğrenci başına 20 dolar kaynak aktardığını, bu paralarla da öğrencilerin her türlü eğitim ve bakım masrafını karşıladıklarını söylüyor.

Dört yıl öncesine kadar yetimhaneye Suudilerin yardım ettiğini, ancak ABD'nin El Kaide bağlantısını bahane ederek, bu desteği kestiğini ifade eden Çama, daha sonra Somalili önde gelen isimlerin devreye girdiğini belirtiyor. Kendilerine bağlı ülke genelinde 5 yetimhane olduğunu, yan taraflarındaki Ummu Ayşe Yetimhanesinde de 300 kız öğrencinin kaldığını belirtiyor Çama.

Yetimhane, Somali gibi bir yerde tamamen dış tehditlere açık. Çama, yeni hükümete hemen koruma tahsis etmelerini talep ettiklerini söylüyor.

BATILILAR HASTALIĞA KARŞI, ARAPLAR EĞİTİM VE SAĞLIK YARDIMI YAPIYORLAR

Kocalarını kaybeden ya da boşanan kadınlara hizmet için ise ülkedeki tüm kadın organizasyonlarını bünyesinde barındıran COGWO faaliyet gösteriyor.

Baskıya maruz kalan, evlerinden kovulan, boşanan, eşleri ölen ya da herhangi bir hastalığa maruz kalan kadınlara hizmet etmeye çalıştıklarını vurgulayan Nurto Şeyh Muhammed Oxfam, Unicef gibi uluslararası kuruluşlardan eğitim ve maddi destek aldıklarını belirtiyor.

Batılı organizasyonların en çok kadın, çocuk ve AIDS gibi hastalıklar konusunda duyarlı olduklarını belirten Muhammed, Arapların ise daha çok eğitim ve sağlık konularında ülkeye yardım gönderdiklerini ifade ediyor.

Herhangi bir misyoner faaliyetine maruz kalmamak için bu tür Batılı organizasyonlarla, İslami değerlere bağlı kalacaklarına dair kontrat imzaladıklarını da söylüyor Nurto Şeyh Muhammed.

HERŞEYE RAĞMEN DEVAM EDEN HAYAT VE RAPÇİ ÇOCUKLAR

Tüm olumsuzluklara rağmen Somali'de hayat kendi kuralları içinde devam ediyor. Bazı gelenekler aynen sürdürülmeye çalışılırken, bazı gençler ise iç savaşın tüm olumsuzluklarına rağmen Batı'ya özentiyi sürdürüyor.

Bad Boys adlı bir hip hop grubu oluşturan Abdülaziz (Ranbe kod ismini kullanıyor), Mogadişu genelinde kendi aralarında yarışmalar bile düzenlediklerini belirtiyor. Will Smith ve Back Street Boys'u çok beğendiğini ve onları kendisine örnek edindiğini belirten Ranbe, çok zor şartlara ve imkânsızlıklara rağmen hip hop dansı yaptıklarını söylüyor.

Ülkedeki her kesim gibi Ranbe gibi aşırı Batılı hayranları bile İslami Mahkemeler Birliği'nin herhangi bir kısıtlamasına maruz kalmamış. İstedikleri gibi dans ettiklerini ve İMB döneminde ise geceleri bile sokaklarda eğlendiklerini söylüyor Ranbe. Ranbe gibi, pek çok ülkede Batılı ülkelerin misyoner uzantısı gibi algılanan kadın hakları organizasyonları rahatlıkla faaliyetlerini sürdürmüş. COGWO'nun Başkanı Bayan Norto, İMB'nin kontrolü sağlamasından sonra liderleriyle masaya oturduklarını ve faaliyetlerine destek için söz aldıklarını belirtiyor.

TÜM SİLAHLARIN YOK OLACAĞI KIYAMETE HAZIRLIK: OKÇULUK

Ülkede develer kadar önemli olan okçuluk geleneği de iç savaşın tüm yıkıcılığına rağmen devam ediyor. Haviye kabilesine insanlar, düzenledikleri ok atma yarışmasıyla kıyamet öncesine hazırlandıklarını belirtiyor. Ok atanlardan Abdi Salih kendi geleneklerine göre kıyamet öncesi tüm silahların susacağını ve sadece okçuluğun devam edeceğini, düşmanı da bu oklarla yeneceklerini belirtiyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious