İç savaştan uluslararası gerginliğe

İç savaştan uluslararası gerginliğe.17167
  • Giriş : 23.06.2009 / 21:39:00

İran; İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya ile ilişkileri gözden geçirecek. AB ülkeleri elçilerini çekmeyi tartışırken, İngiltere, Tahran'daki elçilik çalışanlarının yakınlarını tahliye etmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran, seçim sürecine müdahale etmekle suçladığı başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkeleri ve ABD ile ipleri kopartma noktasına geldi. İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu, Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki'nin de katılımıyla Batı müdahalesini ele almak üzere dün olağanüstü toplandı. Toplantıda alınacak karar doğrultusunda bazı Batılı büyükelçilerin ihracının da gündeme gelebileceği belirtildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi toplantı öncesinde, bağımsız bir ülkenin içişlerine karışmanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu kaydetti. Batılı yetkililerin İran halkını yasalara uymak yerine açıkça tahrike teşvik ettiğini savunan Kaşkavi, 'Batı'nın, kontrolündeki kitle iletişim araçlarıyla İran'da anarşi, karışıklık ve yağmacılık peşinde olduğunu'' söyledi.

TAHRAN'DAN KAÇIŞ

İran meclisinin dış politika komisyonu, Dışişleri Bakanlığına, İngiltere ile ilişkileri gözden geçirmesi tavsiyesinde bulundu. İran hükümeti bu çağrının ardından ABD, Fransa, İngiltere ve Almanya ile ilişkilerini gözden geçireceklerini açıkladı. İngiltere İran'daki toplantı sürerken, Tahran'daki büyükelçilik personelinin ailelerini tahliye etmeye başladı. İngiliz Dışişleri Bakanlığı İran'a seyahatler konusunda uyarıda bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da, ABD ve İngiltere'ye, İran'ın içişlerine karışmaktan vazgeçme çağrısında bulunmuştu. Alman hükümeti, İran'ın Berlin büyükelçisinden ilişkilerin geleceğiyle ilgili olarak 'açıklama'' istedi. İtalya da, İran'da seçimlerden sonra süren gerginlikte yaralananlara Tahran'daki büyükelçilik binasını açmayı planlıyor.

Devrim Muhafızları müdahale etti

Haft-e-Tir Meydanı'nda toplanan Musavi yandaşlarına Devrim Muhafızları, Besicler ve Çevik Kuvvet müdahele etti. Polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı ve havaya ateş açtı. Helikopterler de meydan üzerinde uçtu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*