İç turizmin can simidi ünlü sanatçılar

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Yerli turisti tatil yapmaya özendirmek için oteller birtakım çalışmalar yapıyor. Bu yıla damgasını vuran organizasyon ise ünlü sanatçıların tatilcilere şarkı söylemesi olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özellikle bayan sanatçılardan oluşan organizasyonda ünlüler dudak uçuklatacak cinsten para alacak. Peki turizmi canlandıracak sanatçılar kim¿ Hülya Avşar, Sibel Can, Gülben Ergen, Ebru Gündeş, Muazzez Ersoy, Deniz Seki. Kendileri hem tatilcileri coşturacak hem de iyi bir dinlenme fırsatı bulacaklar... Ünlüleri dinleme şansına ise sadece otelde kalan müşteriler erişecek.

ONLARI DİNLEMENİN BEDELİ

Hülya Avşar ve Gülben Ergen’i izlemek için gecelik konaklama ücreti olarak Kaya Otelleri’nden birine 15 Haziran - 8 Temmuz arası 150 YTL, 9 Temmuz - 26 Ağustos arası 160 YTL ve 27 Temmuz - 9 Eylül arası da 150 YTL ödemek gerekiyor. Bunun yanında peşin ödemelerde yüzde 25 indirim veya 6 taksit artı yüzde 20 indirim imkânı da bulunuyor. Ancak bu promosyondan yararlanmak yani konserleri izleyebilmek için minimum 5 gece konaklamak gerekiyor.

“Hem Antalya’da 5 yıldızlı bir tatil köyünde tatil yapıp hem de Sibel Can ve Ebru Gündeş’i izlemek istiyorum” diyorsanız iki otel arasında fiyat farkı mevcut. Sibel Can’ın sahneye çıkacağı Silence Beach, diğer otel Silence Park’a göre biraz daha ucuz. Sibel Can çarşamba, Ebru Gündeş perşembe akşamları sahneye çıkacak. Yaz mevsimi süresince devam edecek konserleri izlemek için Sibel Can’ın konser vereceği otelde gecelik kişi başına konaklama ücreti 110 YTL, Gündeş’in konser vereceği otelde ise 120 YTL.

İNDİRİMLER YÜZDE 15

Yüksek sezon olarak bilinen 6 - 26 Ağustos arasında ise kişi başına, gecelik konaklama ücreti Sibel Can’ın sahneye çıkacağı Silence Beach tatil köyünde 170 YTL, Gündeş’in sahneye çıkacağı Silence Park tatil köyünde ise 190 YTL’yi buluyor. Bu otellerde de peşin ödemelerde yüzde 15 indirim yapılıyor.

Doluluk oranı yüzde 55

Dünyanın önde gelen tatil beldesi olarak kabul edilen Türkiye’ye bu aylarda turist akın ederdi. Ancak oteller şu an yarı yarıya dolu...

Bu yıl Antalya’daki otellerin ortalama doluluk oranı yüzde 55. Geçen yıl mayıs ayında bu oran yüzde 75’di.

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Osman Ayık, yüzde 20’lik düşüşü, turist sayısında artış olmaması ve 30 bin yeni yatağın hizmete girmesine bağladı. Türkiye’ye yapılan satışların karakterinin değiştiğine işaret eden Osman Ayık, ’’Türkiye’ye katalog satışları azaldı, son dakika satışları arttı. Son dakika satışlarının turizmciye maliyeti var, fiyatlar daha düşük oluyor, ne kadar turist geleceği belli olmuyor. Bunlar sıkıntı yaratıyor’’ diye konuştu.

ULAŞIM SORUNU VAR

Avrupalı tur operatörlerinin Türkiye’ye yönelik katalog satışlarının az olması nedeniyle risk almamak için uçakların bir kısmını geri çektiğini ifade eden Ayık, şöyle devam etti: ’’Şu anda turisti yurtdışından getirecek uçak sıkıntısı yaşanıyor. Ulaşım sorunu çözülmediği için yeterince turist gelemiyor. Tur operatörleri, ancak talep patlaması olursa yeniden Türkiye’ye uçak seferlerini koyar. THY başta olmak üzere, Türk uçak şirketleri, Almanya ve diğer ülkelerden direkt uçuşlar koymalı.’’

FİYATLAR ÇOK DÜŞTÜ

Turist sayısında artış olmayınca daha fazla müşteri çekmek isteyen Antalya’daki oteller fiyatları düşürdü.

Otel fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15-20 daha ucuz.

Tesisler ilanlarla duyuru yapıyor

Side’de bulunan 5 yıldızlı tatil köyü Selge Beach Resot da gazete ilanlarıyla, tesislerinde yaz boyunca Muazzez Ersoy ve Deniz Seki konserleri yapılacağını duyuruyor.

Bu tesislerde konaklayıp, bu sanatçıları izleyebilmek için gecelik ücret olarak 3-23 Haziran tarihleri arasında kişi başına 100 YTL, 24 Haziran-14 Temmuz arası 120 YTL, 15 Temmuz-5 Ağustos da 150 YTL, 6 Ağustos-26 Ağustos arası 160 YTL, 27 Ağustos 9 Eylül arası 130 YTL ve 10 Eylül- 30 Eylül arası da 100 YTL ödemek gerekiyor. Bu otellerde de tek ödemede yüzde 25 indirimin yanı sıra 6 taksit ve yüzde 20 indirim de yapılabiliyor.

Sanatçılar ne kadar kazanacak¿

Hülya Avşar: 4 konser için 200 bin YTL.

Sibel Can: 8 konser için 300 bin YTL.

Gülben Ergen: 8 konser için 250 bin YTL.

Muazzez Ersoy: 8 konser için 250 bin YTL.

Ebru Gündeş: 8 konser için 240 bin YTL.

Deniz Seki: 8 konser için 190 bin YTL.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious