İçişleri Bakanı Atalay Irak'a gidiyor

İçişleri Bakanı Atalay Irak'a gidiyor.9698
  • Giriş : 18.11.2008 / 22:23:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın ayrılıkçı terör örgütü PKK ile mücadele kapsamında gerçekleşecek üçlü zirve için yarın Bağdat'a gideceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ali el-Debbağ, İçişleri Bakanı Atalay'ın, geçtiğimiz günlerde terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Ankara, Washington ve Bağdat arasında oluşturulan üçlü komisyonun toplantısına katılmak üzere yarın başkent Bağdat'a geleceğini açıkladı.

Ali el-Debbağ, İHA muhabiri Sadık Kahraman'a yaptığı açıklamada, Atalay ve beraberinde heyetin de katılacağı PKK zirvesine Washington ve Bağdat'tan kimlerin katılacağı konusuna açıklık getirmedi. Hükümet Sözcüsü Debbağ, "ABD, Irak ve Türkiye arasında PKK ile mücadele kapsamında oluşturulan üçlü ittifak toplantısı için yarın ya da öbür gün Bağdat'ta biraraya geleceğiz" dedi. Toplantının iki gün sürebileceğini kaydeden hükümet sözcüsü, üçlü zirvede PKK'nın hareket kaabiliyeti ile kamplarının ve eylem planlarının masaya yatırılacağını ifade etti.

Kandil Dağı, Avaşin, Hakurk, Zap ve benzeri barınakların bulunduğu Kuzey Irak'taki PKK kamplarının ortadan kaldırılması, örgütün mali kaynaklarının kökten kurutulması ve lojistik desteğinin kesilmesi için düzenlenecek toplantıya, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nden temsilcilerin katılması da öngörülüyor.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Ali el-Debbağ, dün imzalanan ABD askeri varlığının ülkedeki konumunu belirleyen güvenlik anlaşması çerçevesinde 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren Irak hava sahasının Bağdat yönetimine geçmesiyle Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik gerçekleştireceği muhtemel hava operasyonlarının da zora girdiğini duyurdu. Irak'taki teknik donanım noksanlığından dolayı söz konusu tarihten sonra da Amerikan makamların Irak hava sahasını kontrol etme durumunda kalabileceğini belirten Debbağ, "Elbette Türkiye'nin hassasiyetlerini anlıyoruz. Ancak komşu ülkelerin de Irak'ın hassasiyetlerini göz önünde bulundurması gerekir. Biz Türkiye'nin PKK teröründen büyük zarar gördüğünü biliyoruz.

Bu toplantıları ve ittifakı da bu nedenle oluşturuyoruz. Ancak dediğim gibi; şu anda bizim de kendi güvenlik sorunlarımız var. Güvenlik durumu artık bizim elimize geçiyor, o nedenle komşularımız bize saygı göstermeli" diye görüş belirtti.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 10 Temmuz'da Bağdat'ı ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Irak'a gelişini son anda ertelemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*