'İçişlerimize karışmayın'

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Irak Başbakanı Maliki, "içişlerimize karışmayın" mesajıyla İran'da

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başta İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dini lider Eyatullah Eli Hamaney ve diğer bazı üst düzey yetkililerle görüşmesi beklenen Maliki'nin Tahran'a "Irak'ın içişlerine karışmayın" mesajı vermesi bekleniyor. Maliki'nin dün başlaması ve 2 gün sürmesi planlanan gezisi bugüne ertelenmişti.

Nuri Maliki'nin Tahran'a gelişinde bir açıklama yapan sözcüsü Ali El Dabbah, "Maliki Irak'ın istikrara ihtiyacı olduğu, dışarıdan müdahaleye gerek olmadığı mesajı verecek. Eğer herhangi bir ülke Irak'a pozitif bir katkı sağlayamıyorsa, negatif bir etki de yapmamalı" dedi. İran'ın resmi haber ajansı İRNA ise Maliki'nin "Irakla, bölge ve dünya ile ilgili konularda karşılıklı ilişkileri güçlendirmeyi" görüşeceğini duyurdu.

İran ve Irak'ın savaştığı 1980'li yıllarda mensubu olduğu Dava Partisi'nin baskılarından kurtulmak için Tahran'da yaşayan Maliki'nin bu ziyareti, başbakan olduktan sonra ilk ziyareti oldu. Kendisinden önceki Başbakan İbrahim Caferi de 2005 Temmuzunda İran'a bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Maliki, göreve geldikten 5 ay sonra gerçekleştirdiği İran ziyaretinden önce, Irak'ın Şii hükümetine ve onun İran ile olan ilişkilerine şüpheyle yaklaşan Sünni Arap ülkelerine gitmişti.

Saddam Hüseyin döneminde İran ve Irak arasında 1980'li yıllarda 8 yıl savaş yaşanmıştı. ABD işgalinden sonra Saddam'ın devrilmesi ve Amerika destekli Şii hükümetinin kurulmasıyla, iki ülke arasındaki ilişkiler düzelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious