'İçki reklamları' durdurulamıyor

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Alkollü ürünlerin televizyon, kablolu yayın ve radyo yoluyla yapılması yasak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanununun 19. maddesinde “Bira ve şarap dahil her türlü alkollü içkinin televizyon, kablolu yayın, radyo ve kamu yayın araçlarıyla reklamının yapılması yasaktır” denilerek yazılı basın hariç tutulmuştur. Bu madde hükmü nedeniyle Doğan medya grubuna ait Hürriyet, Milliyet, Posta ve Radikal gazetesi ile Karamehmet'e ait Akşam, Ciner'e ait Sabah ve Takvim gazetelerinin özelikle hafta sonu nüshalarında tam sayfa alköllü içeçek reklamları yayımlanmaktadır.

Son beş yılda internet haberciliğinin kat ettiği aşama nedeniyle de bu maddenin yeniden ele alınması gerekmektedir. Yeni Asya gazetesine konuşan Yeşilay Derneği Başkanı M. Necati Özfatura “İçkinin reklamını televizyonlarda yasaklayan kanun var ama gazeteler için böyle bir durum söz konusu değil. Bilhasa şarap imalatçıları bunu istismar ediyorlar. Daha önce kamuoyu tepkisinden çekiniyorlardı. Yavaş yavaş reklamları artırdılar. Bu konuda adım adım kötüye doğru gidiyoruz.”

Özfatura, “Yasak yok ancak hükümetle görüşmelerimiz var. Konuya ilgili olarak rapor hazırladık. Hükümete sunduk. Olumlu tepkilerle karşılaştık. Tüketiciler Zirvesinde Başbakan Yardımcısı M. Ali Şahin ve Meclis Başkanı Bülent Arınç ile görüştük. Bize ‘Projelerinizi getirin. Hemen hayata geçirelim’ dediler. Biz de en kısa zamanda projelerimizi hazırlayıp kendilerine sunacağız. Dört Bakan ve Meclis Başkanı konuya hassasiyetle eğilecekler” diye konuştu.

Alkol ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği Başkanı Cahit Babuna, “Alkol ve uyuşturucuda Batı geriye dönüşü olmayan bir yola girmiştir. Türkiye’de yasalar çıkıyor. Uyan olmuyor. Sigara uyuşturucuların en masumu. Batıda sigara ile ilgili tazminat dâvâsı açtığınızda kazanıyorsunuz. Ama alkolle ilgili böyle bir durum yok. Her bardak alkolde bir kaç bin beyin hücresi ölüyor. Ölen hücerleer hafıza bilgilerimizi de uçurup götürüyor” dedi.

Babuna şunları söyledi: “Alkol ve sigara ile 20-25 tür kanser ortaya çıkıyor. Alkol ve sigara 1. derecede kitle imha silâhı. Zelzeleden tabiî afetlerden, savaşlardan bile daha öldürücü. Alkol reklâmlarında gazetelerin para kazanma hırsının yanında tahrip amacı var. Dikkat çeken bir nokta da içikili yerlerin okul ve ibadethanelere uzaklığı 200 metreden az olammalı. Ama bu 50 metreye düştü. Son olarak dünyanın en kötü maddesi alkoldür.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious