İçki ve sigarada bandrol dönemi

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Tütün mamulleri ve alkollü içkilerde bandrol kullanımı, kod uygulaması ve ürün izleme sistemi zorunluluğu uygulaması başlatılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sistem 15 Mayıs’ta devreye alınacak. 19 Haziran tarihinden itibaren de bu sistem dışında tütün mamulleri ve alkollü içki üretimi ya da ithalatı yapılamayacak. Konuya ilişkin Maliye Bakanlığı tebliğine göre Gelir İdaresi Başkanlığı’nca yetki belgesi verilen firma tarafından tütün mamulleri ve alkollü içkilerde ürün izleme sistemi kurulacak. Seri üretim yapan tütün mamulleri üretim tesisleri ile seri üretim yapan alkollü içki üretim tesislerinde üretilen bira hariç ürünlere bandrol yapıştırılacak. Bandrolün ürün üzerinde varlığının ve güvenlik unsurlarının kontrol edilecek, bandrol aktive edilecek. Bira üretim tesislerinde ise üretilen ürünlere kod uygulanacak. Seri üretim yapmayan tesislerde üretilen ürünlere, beyan edilen ürün tipine göre aktif hale getirilmiş bandroller kullanılacak.

Light sigaraya bir yasak daha

ABD Bölge Mahkemesi, sigara üreticilerinin ’light’ ve ’düşük nikotinli’ gibi bu ifadeleri kullanmasını yasaklayan kararının ABD dışında da uygulanmasına hükmetti. ABD’li yargıç, Amerikan halkı için zararlı olanın, dünyanın geri kalanı için zararlı olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious