İçme suyu fiyatı düşecek

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Karasu Projesi'nin yeterli miktarda içme suyu sağlaması ve su giderlerinin azalması nedeniyle, içme suyu fiyatlarında indirime gideceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Başkan Yardımcısı Mahmut Nedim Tepebaşı ve Özel Kalem Müdür Vekili Cengiz Berberoğlu ile Basın-Yayın Halkla İlişkiler Müdür Vekili Necati Kahveci'nin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Poyraz, "Karasu projesi ile, Kahramanmaraş bol içme suyuna kavuştu. Dolayısıyla ovalardaki kuyulardan yüksek elektrik maliyetli olarak kente su basma masraflarından da kurtulduk. Bu nedenle fiyatlarda indirim gündeme geldi. Öncelikle okullara verilen su miktarında yüzde 30'a varan bir indirimi en yakın zamanda uygulamaya koyacağız. Kasım ayında yapacağımız meclis toplantısında da 2007 bütçe tarifesinde işyerlerindeki su fiyatlarını yüzde 20, meskenlerde ise yüzde 5 oranında bir indirime gideceğiz.Ayrıca meskenlerde kademeli tarife uygulamasına son verilerek, peşin ödemelerdeki yüzde 10 indirimli uygulaması devam edecektir. Suyun metreküpü 1.25 ttl oluyor, böylece meskenlerde yüzde 15'lik bir indirim yapılmış olacak." diye konuştu.

Şehir merkezine 60 km mesafedeki Andırın ilçesinden sağlanan bin 500 litre/saniye içme suyu ile Kahramanmaraş'ın çok kaliteli kaynak suyuna kavuştuğunu hatırlatan Başkan Poyraz, "Ben artık hazır su kullanmıyorum. İçme suyumuz çok kaliteli. Dolayısıyla bu proje ile kentimize en büyük hizmeti getirmiş olduk. Kahramanmaraş uzun süre su problemi yaşamayacaktır. Kaldı ki, Ayvalı Barajı projesi de tamamlanmak üzeredir. Böylece Karasu defterini kapatıyoruz, yakında da kitabını çıkartıyoruz" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Poyraz, Gaziantep yolu üzerindeki Tomsuklu bölgesinde yapımı planlanan yeni Çöp Depolama Alanı ile ilgili olarak açılan davada; Bölge İdare Mahkemesi'nin tayin ettiği bilirkişi komisyonun 'olumlu' rapor verdiğine dikkat çekerek, proje ile ilgili hukuki sürecin tamamlanmakta olduğunu söyledi. Söz konusu projeye en kısa zamanda başlanacağını da ifade eden Başkan Poyraz, Aksu'daki eski çöp alanı için yeni bir ıslah projesi hazırladıklarını kaydetti.

Atık su projesi ile ilgili hazırlıkların son aşamaya geldiğini anlatan Poyraz, "Kahramanmaraş için son derece önemli olan arıtma tesisinin proje çalışmaları tamamlandı. En kısa sürede ihale edilerek yapımına başlanması için gayret sarf ediyoruz" dedi.

Kahramanmaraş'ın ulaşım sorununu çözmeye kararlı olduklarını bu nedenle kent içerisinde ve gelişme alanlarında yeni yol açma çalışmalarını sürdürdüklerine de anlatan Poyraz, "Bu yolların açılmasıyla kentin trafik akışında bir rahatlama olacaktır" diye konuştu.

Başkan Poyraz, ana cadde kenarlarındaki gelişigüzel parkları önleyebilmek için geçen yıllarda uygulamaya koydukları ve saatliği şu anda 75 Ykr olan parkomat uygulamasının olumlu tepkiler alması üzerine yeni yerlerde bu uygulamaya devam ettiklerini söyledi. Poyraz, bu yönde halktan gelen 'kamuya ait yol kenarlarının ücretli olarak park yapılması hukuki değil' yönündeki tepkiler ile ilgili olarak; "Biz hizmetlerimizi kanun ve nizamlara uygun olarak yürütüyoruz. Bu konudaki kanun ve mevzuatların bize verdiği yetkiye dayanarak hareket ediyoruz. Belediyelere kiralama konusunda yetki verilmiş" cevabını verdi.

Öte yandan, kent içi doğalgaz şebeke çalışmalarında kazı işlemleri belediye tarafından durduruldu. Başkan Poyraz, kazılan yerlerin kapatılması işleminin geciktirildiği için bu kararı aldıklarını belirterek; "Bir bakıyorsunuz bir km yol kazılmış, arkasından bakıyorsunuz asfaltlamayı yapılan yerler 100 metre bile değil. Bu da kent içi trafik akışını engelliyor. Her ne kadar kazılan yerlerin asfaltının şirket tarafından yapılacağı yönünde uyarı yaparak levhalar koysak ta insanlarımız bununla ilgili şikayetlerde belediyeyi muhatap alıyor. Ayrıca yaklaşan kış mevsimi dolayısıyla, bunun sıkıntı doğuracağı da bir gerçek. Bizde ilgili firmayı uyararak, kazılan yerlerin asfaltlaması yapılmadan, yeni yol kazılmasına izin vermeyeceğimizi bildirdik" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious