İçme suyuna arsenik karışmış!

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Uşak'ın Eşme ilçesinde ishal vakalarının ardından Eşme su kuyularının bir tanesinde yüksek oranda arsenik tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan basın açıklamasına göre, meydana gelen ishal vakalarının sebeplerinin araştırıldığı belirtiliyor. Buna göre toksolojik ağır metal taramasında arsenik tespit edildiği ifade edildi. Yapılan araştırmada Eşme'ye bağlı ve suyun geldiği Kolonkaya'da 2 kuyu, Güllü kasabasında kaynak suyu analiz edildiğinde sadece Kolonkaya köyünün ve Eşme'ye içme suyu verilen 2 nolu kuyu suyunda arsenik tespit edildi. Kuyunun suyunun 10 gün önce kesildiği açıklandı.

Eşme Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım, yaptığı açıklamada, ilçeye içme suyu sağlamak amacıyla geçen yıl Kolonkaya bölgesinde açılan üç kuyudan birinde arsenik çıktığını söyledi. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Yıldırım, "Bu kuyuyu faaliyete geçirmeden önce İller Bankası'na analizleri gönderdim. Fizibilitesi bakteriyal, fiziksel ve kimyasal analizler yapıldı. Kimyasal analizin içinde ağır metallerin analizlerinin yapıldığını düşünüyordum. Beni bu konuda herhangi bir kişide uyarmadı. Ben ağır metal analizin yapıldığını biliyordum. Kimyasal analizin içinde demir, nitrik, nitrat ve hepsi tespit ediliyor. Yani bu toksik maddeler tespit edilemiyormuş. Benim bilgim yoktu. Bilseydim; bu analizleri de yaptırır ondan sonra suyu verirdim. Fakat yine de bir kaybımız yok. Biz buradan fazla su içmedik zaten." dedi.

Başkan Yıldırım, olayın altın madeni ile ilgisi olmadığını belirterek, yapılan analizlerde bölgede siyanür kullanılmasına rağmen suda siyanür tespit edilmediğini söyledi. Başkan yıldırım, "Burası üç numaralı kuyumuz. Bu kuyuda 0.05 Mg/L arsenik çıktı. Bundan önceki Türk Standarlar Enstitüsü (TSE) standartlarına uygun. Ama Dünya Sağlık Standartları normlarına uygun değil. Şu anda gördüğünüz gibi arıtma tesisi ekibi var. Onlar da inceleme yapıyorlar. Bu suyu arıtıp arsenik oranını sıfıra düşüreceğiz burada. Şu anda buradaki hattın suyu 10 gündür kullanılmıyor. Kolonkaya köyü de buradan su alıyor. Yıllardan beri de buradan su alıyor. Bu köyde de herhangi bir rahatsızlığa rastlanmadı. En kısa zamanda arıtma işimizi halledip, burada memba suyu gibi su içireceğiz. Burası 08 Haziran 2006 tarihinde işletmeye geçti burası. Arsenik olayının altın firması ile ilgisi olacağını tahmin etmiyorum. Biliyorsunuz altında siyanür kullanılıyor. Bu tahlillerde siyanür çıkmadı. Yani arsenikin yanında siyanür de çıkabilirdi. Bence altınla bir alakası yok, ama bilim adamları daha iyi bilirler. Aslında bu suyu kesmeme bile gerek yok. Bu su ile diğerini birlikte verdiğimizde arsenik oranı 0.02 mg/L'ye düşüyor. Bu çok yüksek bir oran değil. Zaten eskiden 0.05 mg/L normal sayılıyormuş. Ama biz buna rağmen suyu kestik ve arıtma işlemlerimizi yapacağız. İşlemlerimizi bitirdikten sonra bu suyu vereceğiz. Bunun için firmalar çağırdım. Çalışmalarımıza en kısa zamanda başlayacağız. Arsenik içinde kansorojen olduğu söyleniyor ama Kolonkaya köyünde de yıllardır kansere rastlanmıyor." diye konuştu.

Başkan yıldırım basın mensuplarına diğer kuyuları da gösterdi. Diğer kuyularda bir sorun olmadığını belirten Başkan Yıldırım. "Bu kuyudan hala su alıyoruz. Buradaki arsenik oranı Dünya Sağlık Örgütü'nün parametrelerinin altında. 0.007 mg/L oranında. Bu kuyadaki suda sorun yok ve dolayısıyla kullanıyoruz." şeklinde konuştu.

Konu ile ilgili Kolonkaya Köyü Muhtarı Zeki Öz'ün babası Ali Öz, yıllarca aynı bölgeden su içmelerine rağmen suda herhangi bir sıkıntı oluşmadığını söyledi. Ancak Eşme Belediyesi de aynı bölgeden köyün kuyusuna 100 metre aradan sonra kuyu açtıktan sonra sorunlar olduğu söylendiğini belirten Ali Öz, "Bizim kuyu ayrı. Eşme'ye akan kuyu ile arasında 75-100 metre var. Belediye suyu buradan yeni aldı. Belediye alıncaya kadar sudan hiçbir şikayetimiz yoktu. Belediye şimdi suda ne olduğunu bilmediğimiz bir şey çıkardı. Daha önce bizim kuyunun suyu tahlile gitti geldi, iyi su çıktı. Şimdi belediyenin suyu işe karışınca arasında 100 metre var, ama bu mesela çıktı. Köyde bir sıkıntı yok. Sular tahlile gitti. İçmeyin diyorlar. Belediye işe karışınca iş genişlendi." dedi

Eşme halkının bazıları konudan haberi olmadığını, bazılarının da gazete ve TV haberlerinden olayı öğrendiklerini belirterek, suyu içmediklerini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious