İçme suyunda ilaç örnekleri iddiası

İçme suyunda ilaç örnekleri iddiası.8458
  • Giriş : 10.03.2008 / 22:50:00
  • Güncelleme : 10.03.2008 / 22:47:57

ABD'nin New York kentinin içme suyunda çeşitli ilaç örnekleri bulunduğu ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AP Ajansı tarafından yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre, kentin su ihtiyacını karşılamakta kullanılan civar nehirler ile su depolarında, 15 değişik ilaç örneğine rastlandı. İlaçlar arasında, Ağrı kesiciler, enfeksiyon, sara ve yüksek tansiyon ilaçları, menapoz hormonları, sakinleştiriciler ve kafein bulunurken, söz konusu ilaçların kentin içme suyu şebekesine nasıl karıştığı sorusu gündeme geldi.

Araştırma, insanlar ve hayvanlar için kullanılan ilaçların, idrar yoluyla bedenden atılması ya da tuvalete dökülmesi sonucu, lağım sisteminden kentin su depolarına karıştığı, suyun, atıksu arıtım tesislerinde işlemden geçirilmesinden sonra bile ilaçların büyük bölümünün artıklarının suda kaldığını ortaya koydu.

Amerikan Jeoloji Araştırmaları ve New York Sağlık Müdürlüğü gözetiminde yapılan araştırma sonuçlarıyla ilgili kent yetkilileri, içme suyunda ilaç örnekleri bulunup bulunmadığını test etmediklerini, ancak kentin içme suyu kalitesi ve dağıtım şebekesinin, federal ve eyalet tarafından belirlenen tüm ölçütlere uygun olduğunu söylediler. Federal ve eyalet düzenlemelerinde, içme suyunda ilaç bulunmasıyla ilgili herhangi bir hüküm bulunmazken, yetkililer, daha ayrıntılı bilgi vermeyi reddettiler.

Araştırmada, New York dışında, ülkenin 28 bölgesindeki içme sularında da ilaç artıkları bulunduğu ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious