'İcraatlarımızı görmezden gelenler var!'

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kazandığı itibarı, yakaladığı seviyeyi görmemekte ısrar edenler olduğunu, hükümetin icraatlarının görmezlikten gelindiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Başbakan Erdoğan, Konya'da 111 fabrikanın açılışını yaptı. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki açılışta konuşan Erdoğan, "Rakamlar herşeyi açık seçik ortaya koyuyor. Bakınız ekonomimiz bizden onceki on yılda ortalama 2.6 oranında büyüdü. Peki bizim hükümetimiz döneminde ne olmuş? Yılda ortalama 7.6 oranında büyüme olmuş. Hani biz diyoruz ya nereden nereye diye bunu anlamayanlar da var. Bir seyret bakalım niye acele ediyorsun ki. Buralara durup dururken gelinmedi ki" ifadelerini kullandı.

Ülkenin şimdiki durumunu önceki yıllarla kıyaslayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Bir idare eğer kendini kıyaslayacaksa devraldığı dönemle kıyaslar. Nasıl bir ülkeden devraldık, şimdi nereye gelmiş, geri mi gidiyoruz, ilerimi gidiyoruz. Değerli arkadaşlarım arada üç kat fark var. Onlar enflasyon ve faiz oranlarını sürekli artırırken biz enflasyonu tek haneli rakamlara adeta çıldırmışçasına yükselen faizleri de makul seviyelere düşürdük. Şuanda sıkılmadan devraldığımız hükümette bakanlık dahi yapmış zevat, sıkılmadan şunu söyleyebiliyor, 'Nereden nereye ifadeleri böyle kullanılmaz ki' bu ülkede devraldığımız hükümet döneminde gecelik faiz oranlarının yüzde 8 binlere ulaştığını gördük. Yüzde 5 binlere ulaştığını gördük. Üç haneli enflasyonları gördük. Ama şimdi tek haneli enflasyondayız. Faizde hamdolsun 18-19, 20'deyiz. Nereden nereye. Benim çiftçi kardeşime sesleniyorum. Göreve geldiğimizde Ziraat Bankası'nın vermiş olduğu kredi yüzde 59 faizle idi. Şimdi yüzde 8 ile 13 arasında değişiyor. Değerli kardeşlerim bu, bu dönemde oldu. Artık bunu görelim. Halk Bankası'nın verdiği faiz yüzde 46 idi. Şimdi bakın nerelere düştü. Bunlar bir azmin, kararlığılığın, bir anlayışın, bu ülkede esnafımızın güç bulabilmesi için onralara verdiğimiz desteğin bir işaretidir. Halk Bankası'nı iflasa yönelterek, Ziraat Bankası'nı görev zararları ile çökerterek değil, bu bankalarımız kar ediyor buna rağmen, bakın şimdi Anadolu yaklaşımı adımını attık. Yaklaşık 40 bin esnafımızı kapsıyor. Yapılandırılan borç 1.2 katrilyon. Bu adımları bizler atıyoruz, kim kimin yanında bunu göstermek için söylüyorum. Bunu bile farklı yöne çekmenin gayreti içinde olanlar var." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, "Olacak, gözü olup ta görmeyenler olacak. Dili olup hakikati konuşamayanlar her devirde olacak. Kulağı olup hakikati duyamayanlar olacak bunu bilesiniz. Onlarn moralinizi bozmasın, biz işimize devam edelim, Onlar, 1'in yanına sürekli sıfır eklemek süretiyle bu ülkede iftihar ettiler. Liramızı, maalesef bütçemizi deliksiz kuruşa adeta muhtaç edecek şekilde değersiz hale getirdiler. Sorduğunuz zaman da bunlar milliyetçidirler ha. Milli değerlere bağlıdırlar. Türk lirasını rezil ettiler. Şimdi artık Türk lirasında birin yanına ilave edilmiş 6 tane fuzuli sıfır vardı ya bu sıfırları bir kalemde sildik attık. Hani o gariban bir var ya onu 6 sıfırın hamallığından kurtardık." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious