İdam edilecek berberin eşinden çağrı

İdam edilecek berberin eşinden çağrı.15973
  • Giriş : 11.04.2008 / 16:56:00

Suudi Arabistan'da ''Allah'a küfür ettiği'' iddasıyla idamı istenen Sabri Boğday'ın eşi Muazzez Boğday, ''Sabri, idam edileceğini, kararın kesinleştiğini, çocuğumuza iyi bakmamı söyledi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hatay'dan 11 yıl önce gittiği Suudi Arabistan'da berberlik yapan ve iş yeri komşusu ile kavga ettiğinde ''Allah'a küfür ettiği'' iddasıyla yaklaşık 13 aydır tutuklu bulunan Sabri Boğday'ın ailesi ''idam edilecek endişesi'' yaşıyor.

Sabri Boğday'ın Samandağ'da yaşayan eşi Muazzez Boğday AA muhabirine yaptığı açıklamada, son telefon görüşmesinde, hakkındaki idam kararının uygulanmasına karar verildiğini bildiren eşinin kurtarılması için yardım istedi.

Muazzez Boğday, Sabri Boğday (30) ile 3 yıl önce evlendiklerini ve Cidde'ye gittiklerini, kendisinin kuaförlük, eşinin ise berberlik yaptığını ifade etti.

Şu an 1,5 yaşında olan çocuğuna bakmak için mesleğini bıraktığını ifade eden Boğday, eşiyle birlikte Suudi Arabistan'a gitmelerindeki amaçlarının, Türkiye'de iş kurabilecek kadar para biriktirip ardından dönmek olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Ancak eşim, terzi olan iş yeri komşusu Mısır'lı biri ile tartışmış. Mısırlının, eşim hakkında 'Allah'a küfrettiğini' iddia etmesi üzerine dava açıldı. Eşim bu yüzden 13 aydır tutuklu. Göz altına alındıktan 8 ay sonra mahkemeye çıkardılar ve kafasının kesilerek idam edilmesine karar verdiler. Şikayetçi olan Mısırlı kişi ve iki şahitin Allah'a küfrettiğini iddia ettiği eşimden, evlendiğimizden bu yana herhangi bir küfür işitmedim. Eşim tutuklandıktan sonra Türkiye'ye dönmek zorunda kaldım. O koşullarda bir kadın olarak tek başıma yaşayamazdım.'' .

Eşi Sabri Boğday ile son olarak 10 gün önce telefonla görüştüğünü belirten Muazzez Boğday, ''İdam edileceğini, kararın kesinleştiğini, çocuğumuza iyi bakmamı söyledi. Eşim bir komploya kurban gitti. Çaresizlik içinde bekliyoruz. Tüm aile şok halindeyiz. Yetkililerimizden idamının önlenmesi ve adaletsizliğin giderilmesi için yardım istiyoruz'' diye konuştu.

Sabri Boğday'ın annesi Atra Boğday da, oğlunun saygılı biri olduğunu ve değil küfür etmek, başkası hakkında kötü söz söylemekten bile sakındığını ifade ederek, ''70 yaşındayım. Böyle bir acıya dayanamam. Oğlumu istiyorum. Yetkililer oğlumu kurtarsınlar'' şeklinde konuştu.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious