İdam görüntüsüne inceleme

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Irak hükümeti, internette yayınlanan ve devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in idamını gösteren ve cep telefonuyla kaydedilen görüntülere ilişkin soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayıtta idamı izleyenlerden biri, Saddam Hüseyin'e bağırarak "cehenneme kadar yolu" olduğunu söylüyor.

Daha önce çıkan haberlerde Saddam Hüseyin'in, cezanın infaz edileceği odaya alındığında içerideki maskeli kişilerden birinin, "Irak'ı mahvettin" diye bağırdığı; devrik liderin de yanıt olarak, "Ben Irak'ı mahvetmedim, zengin ve güçlü bir ülke haline getirdim" dediği bilgisi yer almıştı.

Yetkililer, gizlice kayda alınan bu olayın, Irak'ta Sünni ve Şii toplumları arasındaki gerginlikleri artırmasından endişe ediyorlar.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin bir danışmanı, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, olay hakkında hükümetin soruşturma başlattığını belirtti.

Iraklı yetkililer, 31 Aralık şafak vakti Saddam Hüseyin'in cezasını infaz etmişti.

Iraklı yetkililerin Saddam Hüseyin'in öldüğünü doğrulamak için yayınladıkları resmi kayıtlarında ses ve idam anına ilişkin görüntü bulumuyor.

Sünni olan Saddam Hüseyin 5 Kasım'da Irak'ta görülen duruşmada, 80'li yıllarda Duceyl kasabasında 148 Şii'nin katledilmesi olayından dolayı insanlığa karşı suç işlemekten ölüm cezasına çarptırılmıştı.

Saddam Hüseyin, infazdan bir gün sonra memleketi Tıkrit yakınlarında toprağa verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious