İdam kayıtlarıyla ilgili bir kişi tutuklandı

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in idamının gizlice cep telefonuyla kaydedilmesiyle ilgili olarak bir kişinin tutuklandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in idamının gizlice cep telefonuyla kaydedilmesiyle ilgili olarak bir kişinin tutuklandığı bildirildi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin yardımcılarından biri, adını vermediği kişinin Saddam Hüseyin’in idamına nezaret eden yetkililerden biri olduğunu ve soruşturmaya alındığını söyledi. Irak televizyonu, yetkililer tarafından verilen ve Saddam Hüseyin’in idam anıyla idam sırasındaki konuşmalarını içermeyen video görüntülerini yayımlamıştı.

Ancak daha sonra cep telefonu kamerasıyla kaydedilen ve devrik liderin son anlarını gösteren görüntüler televizyon ve internet sitelerinde yayımlanmıştı. Başta Irak’taki Sünniler ve tüm dünyanın tepkisini çeken görüntülerin ortaya çıkması üzerine Maliki dün yaptığı açıklamada, görüntüleri çekip televizyon ve internet sitelerine ulaştıranların bulunması için İçişleri Bakanlığına talimat verdiğini bildirmişti.

Bu arada idamı izleyenler arasında bulunan Iraklı savcı Munkit El Farun, görüntülerin sızdırılmasıyla ilgili olarak ulusal güvenlik danışmanı Muvaffak El Rubai’yi suçladığı yönündeki haberleri yalanladı. El Farun, El Rubai’nin idam sırasında görüntü çektiğini görmediğini, sadece iki hükümet yetkilisinin idamı video kamerayla çektiğini gördüğünü söyledi. Farun, bu iki görevlinin kameralı cep telefonları kullandığını, ancak isimlerini bilmediğini, yüzlerini de hatırlamadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious