İdam sahnesine nasıl hazırlandı?

İdam sahnesine nasıl hazırlandı?.12576
  • Giriş : 25.04.2008 / 20:23:00

atv’nin sevilen dizisi Hatırla Sevgili’nin ilk bölümlerinde Adnan Menderes’i oynayan Hüseyin Avni Danyal, Menderes’in asılma sahnesini canlandırmadan önce kendisi için karanlık bir yer hazırlattığını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hatırla Sevgili dizisinde Adnan Menderes’i canlandıran Hüseyin Avni Danyal, Menderes’in asılma sahnesinde yaşadıklarını anlattı.

"Oyuncu olarak avantajlıydım çünkü elimde çok materyal vardı, yakın tarih olduğu için. Sağolsun Can Dündar, bu anlamda çok yardımcı oldu. Belgeler ve görüntüler konusunda. Bir de çok fotoğraf ve eski filmleri izlediğim için onlar da yardımcı oldu bana" diyen Danyal, hayatında ilk kez bir sahneyi canlandırabilmek için bazı koşullar istediğini söyleyerek şu ilginç açıklamayı yaptı:

"Belki de hayatımda ilk defa birşey istedim yapımdan ve yönetimden. O gün sette hiç kimseyle konuşmadım. Benimle iletişim kurmasına izin vermedim. Yaklaşık 1,5-2 metrekarelik bir karanlık alan hazırlattım kendime. Sahneleri çektiğim anlarda çıkıp çekiyordum, onun dışında hiç kimseyle iletişim kurmadan gelip orada oturuyordum."

O benim Adnan Menderes yorumumdu

Adnan Menderes’i canlandırırken, yakın tarih olması nedeniyle Menderes’i tanıyan gören insanlardan bazı eleştiriler aldığını anlatan Hüseyin Avni Danyal, özellikle Menderes’in ailesinden yana bazı sıkıntılar yaşadıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

"Bazı olumsuzluklar çok az da olsa geldi ama tabii ki bir Adnan Menderes olgusu vardı insanların tanıdığı. Yakın tarih olduğu için. Ama ben ne yaparsam yapayım Adnan Menderes olamam. Hüseyin Avni Danyal’ın Adnan Menderes yorumu o. Bu oyuncudan, bu malzemeden, bir Adnan Menderes çıkartmak o. Yoksa ben birebir Adnan Menderes olacağım diye bir şey yok. Özellikle Adnan Bey’in yakın çevresinden biraz böyle bir sıkıntımız oldu. Herşeyini çok birebir ona benzetmek istediler. Haklılar, akrabaları, yakın çevresi ama o bir televizyon dizisinde Hüseyin Avni Danyal’ın Adnan Menderes yorumuydu."

TELEVİZYONGAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious