İdama 24 saatte 1 milyon izleyici

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Devrik Irak liderinin asılarak öldürülmesi tarihin en çok izlenen infazı haline geldi. Saddam'ın darağacında can verme görüntülerini, 24 saatte internette 1 milyondan fazla kişi izledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devrik Irak liderinin cumartesi 04.55'te asılması 24 saatte tarihin en çok izlenen infazı haline geldi. ABD işgali altında tartışmalı bir yargı sürecinin ilk davasında çıkan idam kararı alelacele infaz edilen Saddam Hüseyin'in darağacına götürülmesi televizyonda yayımlanmakla kalmamış, ölüm anı cep telefonuna kaydedilip internete sürülmüştü. İnternet çağının röntgencileri iki dakikalık ölüm görüntüleri için sanal âleme hücum edince, pazar öğlene dek en az 1 milyon kişi Saddam'ın ölümünü izledi.
Google ve YouTube'den kolayca ulaşılabilen görüntülere, Google Video kullanıcıları beş üzerinden dört yıldız verirken, YouTube kullanıcıları birçok versiyon arasından en düzeltilmemişini bulmak için uğraştı. 'Sansürsüz' yayımla övünen LiveLeak ise saatte 100 binden fazla ziyaret alınca kilitlendi. Farklı sitelere konulan videoyu internete kim(ler)in sürdüğü bilinmiyor. Irak hükümeti de görüntülerin yayılmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

İzleyicilerin yorumları da farklı farklıydı: "Goya'dan çıkma gibi, siyah anlamsız, adaletsiz, barbarca. Son anlarından film yapılmasına kim izin vermiş?", "Bugünle 11 Eylül arasında insanlığımızı kaybettik.", "Irak'ta 3 bin asker kaybettikten sonra Amerikalıların onu ölürken izlemeye hakkı var.", "Google'un bunu yayımladığı için kötü olduğunu düşünüyorsanız, niye izliyorsunuz? Bakma özgürlüğü var mı yok mu?", "Bu video Saddam'ın asıldığını kanıtlamaz. Net ve şuurlu bir kayıtla asıldığını görmedikçe korku içinde yaşamalıyız."

Sünni mahkûmlar isyan çıkardı

Irak ve Ortadoğu'da ise Saddam'ın idamını Şiiler sevinçle karşılarken Sünniler protestoda. Devrik liderin doğum yeri olan Tıkrit'in Avca köyüne gömülmesinin ardından, Tıkrit'te Kuran okunan onlarca yas çadırı kurulurken, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu, ama çoğunluğu silahlı Baasçılardan oluşan yüzlerce Sünni gösteri düzenledi. Musul'daki Paduş hapishanesinde ise Saddam'ın idamını öğrenen mahkûmlar isyan başlattı. Yemekhaneyi ateşe veren, kapı ve pencereleri kıran mahkûmlarla gardiyanlar arasında çatışma çıktı. Bir ziyaretçi öldü, üçü mahkûm, 10 kişi de yaralandı. İslam Ordusu, Bağdat'ın İran işgalinden kurtarılması çağrısı yayımladı: "Irak, ABD ve İran olmak üzere çifte işgalle karşı karşıya. En kötüsü İran Safevilerinin işgali. Mezhep savaşının alevini tutuşturan ABD, İran tuzağına düştü."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious