İdama mahkum olan Sabri Boğday'ın ailesi perişan

İdama mahkum olan Sabri Boğday'ın ailesi perişan.16104
  • Giriş : 11.04.2008 / 18:05:00
  • Güncelleme : 29.08.2009 / 10:50:07

Suudi Arabistan'dan dini değerelere küfretmekle suçlanan Türk berber, ailesini arayıp helallik istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SABRİ BOĞDAY SERBEST BIRAKILDI!

Hatay'ın Samandağ ilçesinden 11 yıl önce Suudi Arabistan'a giderek Cidde kentinde berber dükkanı açan Sabri Boğday (31), tartıştığı Mısırlı terzi komşusu tarafından dini değerlere küfür ettği gerekçesiyle şikayet edilince tutuklanarak cezaevine konuldu.

13 aydır cezaevinde bulunan Boğday, bu süre içerisinde 8 kez duruşmaya çıkarken, iftirayı attığı iddia edilen Mısırlı ise kaçarak ortadan kayboldu. Son duruşmada idam kararı çıkınca temyize başvuran ancak kararın uygulanacağını öğrenen Boğday, ailesini arayarak onlarla vedalaştı.

Sabri Boğday'ın idamının temyizden çıkacak karardan önce uygulanmasından korkan ailesi, Türk yetkilileri göreve çağırdı. Başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'dan yardım isteyen abla Zeliha Boğday, "Ne olur Sabri'yi kurtarın, onu kurban etmeyin" diyerek gözyaşı döktü.

Sabri Boğday ile 3 yıl önce evlenen ve düğünden sonra eşiyle birlikte Suudi Arabistan'a giden 26 yaşındaki Muazzez Boğday ise geride kalan 13 ayda üzüntüsünden 20 kilo verdi. Kendisinin de kuaför olduğu için eşiyle birlikte çalışan Muazzez Boğday, "16 ay önce oğlumuz Süleyman dünyaya gelince, işten ayrılıp ona bakmaya başladım. Bir gün eşimin arkadaşları gelerek, Sabri'nin tutuklandığını söyledi.

Ağabeyimle birlikte onu görmeye gittik. Bize serbest kalacağını söylediler ama 15 gün bekledik bir sonuç alamadık. Sonra ben Türkiye'ye dönmek zorunda kaldım. Aradan 13 ay geçti ilk 8 ay hiç mahkemeye çıkartılmadı. Daha sonra 8 kez duruşmaya çıktı. Ona iftira atan Mısırlı terzi hiçbir duruşmaya da katılmadı. En sonunda eşime idam cezası verdiler. Eşim beni aradı ve idam edileceğini söyledi.'Oğluma iyi bak, kendine iyi bak' dedi. Eşimin ağzından bugüne kadar kötü bir söz duymadım. Bu küfredecek biri değildir. Bize iftira attılar. Devlet büyüklerimize sesleniyorum, `Ne olur Sabri'yi kurtarın" diye konuştu.

Oğlunun son derece sakin ve terbiyeli bir insan olduğunu söyleyen 70 yaşındaki anne Atra Boğday ise "Oğlum dinine bağlı, inançlı bir insandır. Mısırlı komşusu kendisini haklı çıkartabilmek için ona iftira atmış. Oğlum orada çalışarak bana, eşinden ayrılan kızıma ve torunuma bakıyordu. O olmasa biz sefil, perişan olurduk. En büyük isteği para biriktirip eşi ve yeni doğan bebeği için bir ev alabilmekti. Devlet büyüklerimiz Allah rızası için oğlumu kurtarsın" diyerek elinden düşürmediği oğlunun fotoğrafını
öptü.

İdam kararının verildiği mahkemenin ardından temyize başvuran Sabri Boğday'ın, bir sonraki duruşmasının 15 gün içinde görülmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious