İddianame önce Cumhuriyet'e sızdı

İddianame önce Cumhuriyet'e sızdı.18250
  • Giriş : 17.03.2008 / 17:13:00

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti'nin kapatılmasını isteğiyle hazırladığı iddianame ilk gün sadece Cumhuriyet Gazetesi'ne sızdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dün Hürriyet Gazetesi, 'İddianameyi kim sızdırdı' başlığıyla, Anayasa Mahkemesi'ne açılan davanın iddianamesinin kamuoyuna sızdırıldığı savunuldu. Haberde, davaya bakacak Anayasa Mahkemesi üyelerinin iddianameyi gazete ve internet sitelerinde yayınlanmasından rahatsız olduğu ifade edildi. Bazı CHP'lilerin iddianameyi sızdıranların bulunmasını istediği görüşüne yer verildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın 14 Mart saat 16.30'da Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a teslim ettiği 162 sayfalık iddianame, 15 Mart Günü sadece Cumhuriyet Gazetesi'nde alıntılar ve ayrıntılarla anlatıldı. Cumhuriyet Gazetesi 'AK Parti'ye kapatma davası' başlığıyla iddianameyi ayrıntılarıyla yazdı. Gazete haberinde, 'Cumhuriyet AKP hakkında kapatma istemli iddianameyi ele geçirdi' ifadesine yer vererek, ilk gün hiçbir gazetede yer almayan alıntılara yer verdi. Aralarında Hürriyet, Milliyet ve Sabah'ın da bulunduğu çoğu gazete ise, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamaları ve duyumlarla AK Parti'ye kapatma davası haberini sundu.

İlhan Selçuk: Sonra oturup ağlamasınlar

Cumhuriyet yazarı İlhan Selçuk, Başsavcılığın iddianamesinden haberdar gibi 14 Mart günü 'Sonra oturup ağlamasınlar' başlıklı bir yazı kaleme aldı. Bazı yazarların Cumhuriyet Gazetesi'ne el konulmasını istediğini yazan Selçuk, yazısını şöyle bitirdi: "Herkes birbirine soruyor: Ne olacak?.. Bu gidişle bir şeyler olacak... Ama, ben Cumhuriyet'e "İslamcı AKP Devleti" nin el koymasını isteyen gazeteye şimdiden haber vereyim... Bir şeyler olduğunda sonuç düşündükleri gibi çıkmazsa, oturup mazlum rolünde ağlamasınlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious