İddianamede Susurluk kazası da yer alıyor

İddianamede Susurluk kazası da yer alıyor.11143
  • Giriş : 27.07.2008 / 08:54:00

Ergenekon iddianamesinde Susurluk kazasına dair bilgiler de yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

SUSURLUK KAZASI DA İDDİANAMEDE

Kazada asıl hedef Ağar’dı. Sami Hoştan uyarınca Ağar kurtuldu. Kazanın ardından Veli Küçük’ün adamları Çatlı’ya ait olan çantayı alarak Veli Küçük’e götürdü. Küçük, “Çanta başkasına geçse bizi bertaraf ederlerdi” dedi. Bu iddialar da Ergenekon dosyasında

Ergenekon iddianamesinde Susurluk kazasına dair bilgiler de yer aldı. 2 bin 455 sayfalık Ergenekon iddianamesinde, bir dönem gazetecilik yapan Tuncay Güney’in ifadesinden alıntılar yapılıyor. Buna göre, 3 Kasım 1996’daki Susurluk kazasında Mehmet Ağar’ın öldürülmesinin planlandığı öne sürülüyor.

BULUNSA MAHVOLURDUK

Ağar’ın, Sami Hoştan tarafından uyandırılmış olabileceği belirtilen iddianamede, Abdullah Çatlı’nın içinde bulunduğu aracın Veli Küçük’ün adamlarınca takip edildiği, kazadan sonrada Çatlı’ya ait içinde istihbarat raporları bulunan çantanın Ali Yasak tarafından alındığı öne sürülüyor. Ayrıca Veli Küçük’ün, “Eğer çanta başkalarının eline geçseydi mahvolurduk, bizi bertaraf ederlerdiî dediğine yer veriliyor. Ergenekon’un, Ümit Özdağ’ın MHP Genel Başkanlığı adaylığını desteklediği öne sürülüyor.

Veli Küçük, Sedat Peker ve Mehmet Zekeriya Öztürk’ün telefon kayıtlarına dayandırılan bu iddiaya göre, MHP’nin birçok sansasyonel eylemin içine çekmeye çalışıldığı, bu amaçla da Ümit Özdağ’ın MHP’ye genel başkan yapılmak istendiği öne sürülüyor.

ÇATLI ADAMIMIZ

İddianamede ifadesi geçen MİT Kontrterör eski Daire Başkanı Mehmet Eymür de şunları söyledi: “Susurluk kazasından sonra Veli Paşa’nın Balıkesir Emniyet Müdürü Nihat Camadan’ı arayıp, ‘Abdullah Çatlı bizim adamımız, iki kişi yolluyorum onların naaşlarını alsınlar’ dediğini, o tarihte Başbakan olan Mesut Yılmaz’ın kendisine söylediğini, naaşları almaya giden kişilerden birinin Sami Hoştan ve Mehmet Şehirli isimli bir gazeteci olduğunu hatırladığını, kendisi bu konuyu Veli Paşa’ya da ilettiğini, Mesut Yılmaz’a da bu bilgiyi Nihat Camadan’ın bildirdiğini beyan etmiştir.”

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*