İddianamede 'TSK ayarı'

İddianamede 'TSK ayarı'.11057
  • Giriş : 04.07.2008 / 08:16:00

MİT ve Emniyet’in, Ergenekon yapılanması için ’terör örgütüdür’ görüşü verdiği ileri sürülen iddianamenin diline, TSK’nın itibarı düşünülerek büyük özen gösterildi; ’TSK-Ergenekon ilişkisi’ yerine, ’Sözde TSK için

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye’nin soluğunu tutarak beklediği Ergenekon iddianamesinin bugün açıklanması bekleniyor. İddianame, dünyada da merakla bekleniyor. İddianame, Cumhuriyet Başsavcı vekili Turhan Çolakkadı’nın onayının ardından mahkeme tarafından kabul edilirse, hakkındaki yayın yasağı kalkacak. 12 Haziran’da Ümraniye’de bulunan el bombalarıyla başlayan ve son gözaltılara kadar uzanan süreç sonunda bitecek. Toplam 48 tutuklusu bulunan soruşturmanın iddianamesi, 2 bin 500 sayfadan fazla. TSK’nın itibarını zedeleyeceği gerekçesiyle iddianamenin diline özen gösterildi ve "TSK-Ergenekon ilişkisi" yerine "Sözde TSK içindeki terör örgütü" ifadesi kullanıldı.

Gizli tanıkları savcılar dinledi

Polisin değil, doğrudan soruşturmayı yürüten savcıların sorguladığı sürpriz gizli tanıkların ifadelerinin de yer aldığı belirtilen iddianame, taraflara uzunluğu yüzünden CD olarak dağıtılacak. İddianamenin açıklanmasının ardından son operasyonda gözaltına alınan kişilere ilişkin soruşturma ise sürecek. İddianamede yer aldığı öne sürülenlerden bazı satırbaşları şunlar:

İddianameye göre soruşturmayı yürüten savcı Zekeriya Öz, resmi yazıyla MİT, Genelkurmay ve Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Harekat Daire Başkanlığı’na Ergenekon yapılanmasının terör örgütü olup olmadığını sordu. Soruya MİT ve Emniyet’n "Evet terör örgütüdür" yanıtını verirken, Genelkurmay’ın "Bizim bilgimizin dışında, bilmiyoruz" yanıtı verdiği iddia edildi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious