İdil Biret'in büyülü parmakları iş başında

İdil Biret'in büyülü parmakları iş başında.16081
  • Giriş : 01.04.2008 / 23:37:00

Usta piyanist İdil Biret, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın konuğu olarak iki konserle başkent izleyicisiyle buluşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Biret, 3 ve 4 Nisan'daki konserlerinde Robert Schumann'ın "piyano konçertosu" ile seyirciyi selamlayacak.Geçtiğimiz aylarda Bilkent Senfoni Orkestrası ile aynı sahneyi paylaşan İdil Biret, kısa bir aradan sonra yeniden başkent seyircisiyle birlikte olacak.

İki konserle seyirci karşısına çıkacak olan Biret, konserde Robert Schumann'ın "piyano konçertosu"nu yorumlayacak. Orkestrayı Şef Benoit Fromanger'in yöneteceği konserde ayrıca, Manuel de Falla'nın "Üç Köşeli Şapka Suiti" ile Maurice Ravel'in ünlü eseri "Bolero" da orkestra tarafından seslendirilecek.

İdil Biret, Ocak ayının sonunda da Beethoven'ın piyano konçertoları ile "Korolu Fantezi"sinin kaydı için Bilkent Senfoni Orkestrası ile stüdyoya girmişti.

Biret, iki konser ve albüm kaydı için başkente konuk olarak, klasik müzik kayıtlarıyla bilinen Naxos firması için hazırladığı albümün kayıtlarını Ankara'da gerçekleştirmişti.

Orkestrayı Şef Antoni Witt'in yönettiği kayıtlarda, Beethoven'ın 1, 2, 3, 4 ve 5'inci piyano konçertoları ile "Korolu Fantezi"si albüm haline getirilmişti.

Biret, ayrıca Bilkent Senfoni Orkestrası ile birlikte 22 Ocak'taki konserde Beethoven'ın 1, 2 ve 4'üncü piyano konçertolarını, 29 Ocak'ta da 3 ve 5'inci konçertolarını seslendirmişti.

Bu kez de ODTÜ'de

Salonu tadilatta bulunduğu için konserlerini sanat sezonunun başından bu yana farklı mekanlarda veren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Nisan ayından itibaren seyircisini ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde ağırlayacak.

Bir süredir konserlerini Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda veren orkestra, salonun her yıl Ankara Uluslararası Müzik Festivali'ne evsahipliği yapması nedeniyle konserleri için yeni bir mekan arayışına girdi.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde İdil Biret'i konuk edecek olan CSO, kendi salonunda olmaması nedeniyle haftada 1 kez verdiği konser sayısını bu haftaki Biret konseri için 2'ye çıkardı.

Moskova yolcusu

Orkestra, bu konserlerin ardından Rusya'da düzenlenen "Türk Kültür Yılı" etkinliklerinin açılış konserinde Fazıl Say'ın "Nazım Oratoryosu"nu seslendirecek.

İlk yurtdışı turnesine hazırlanan eser, Rusya'da düzenlenen "Türk Kültür Yılı" etkinlikleri kapsamında 8 Nisan'da 185 kişilik dev kadrosuyla izleyiciyi selamlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığının organizasyonunda, piyanist Fazıl Say, Zuhal Olcay ve Genco Erkal'a, Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki CSO ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu eşlik edecek.

Eserde, üç çocuk sanatçı vokalde Kansu Tanca (12), flütte Dersu Tanca (15) ile glockenspielde (çan sesi çıkaran bir enstrüman) Sezer Yılmazer (14) de seyirciyle buluşacak.

Konsere, 2005 kişilik Moskova House of Music evsahipliği yapacak. Orkestra, 6-9 Nisan tarihleri arasında Moskova'da bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious