İDO filosunu güçlendiriyor

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), yaza hazırlık çalışmaları kapsamında Çınarcık, Avşa, Marmara Adası ve Esenköy gibi uzak hatlarda kullanılması için iki katamaranı daha filoya ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbullular deniz ulaşımını tercih etmeye başladı. İstanbul’da hızla artan yolcu sayısına yetişebilmek için İstanbul Deniz Otobüsleri de filosunu güçlendirmeye çalışıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hizmete alınan deniz otobüslerinin Marmara Denizi’nde ’’Çınarcık-Avşa-Marmara Adası ve Esenköy’’ istikametinde çalışacağını açıkladı.

Kabataş İskelesi’nde düzenlenen törende konuşan Topbaş, İstanbul’da güvenli, doğru ve kaliteli toplu taşımayı sağlamak için çalıştıklarını, bu çerçevede bilet entegrasyonunu gerçekleştirdiklerini, deniz ve raylı ulaşım sistemlerine de büyük yatırımlar yaptıklarını söyledi.

Topbaş, ulaşımda 2012 yılına kadar 22.5 milyar YTL yatırım planladıklarını belirterek, İstanbul’un deniz kenti olmasına karşın deniz ulaşımından yeterince yararlanılamadığını, dönemlerinde denizin daha aktif kullanılması için yoğun çaba harcadıklarını anlattı.

Kadir Topbaş, göreve geldiklerinde İstanbul ulaşımında denizin payının yüzde 3 olduğunu, bunun yapılan yatırımlarla yüzde 4.5’a geldiğini, ancak bunun da yeterli olmadığını ifade etti.

Topbaş, ’’Deniz otobüslerindeki yolcu sayımız 7 milyondan 14 milyona, şehir hatlarında 53 milyondan 91 milyona, feribotlarda 500 binden 1.5 milyona çıktı. Arabalı vapurlarda da 4 milyondayız. Yani İstanbul’un deniz ulaşımında ciddi bir hareketlilik kazandığını görüyoruz’’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious