İDO gemilerinde tiryakilerin sigara keyfi

İDO gemilerinde tiryakilerin sigara keyfi.10548
  • Giriş : 15.06.2009 / 08:18:00

İDO, gemilerin açık alanlarında sigarayı yasakladı, ancak arabalı vapur görevlileri, yasağı uygulamayınca tiryakiler keyif yapıyor. Yasağı hatırlatanlar, zor durumda kalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Deniz Otobüsleri ya da bilinen adıyla İDO, deniz yolculuğunu yeniden cazip hale getirdi. Bu cazibe yalnızca İstanbul'da yaşayanlara değil, Marmara Denizinin etrafında kümelenen Yalova'dan Bandırma'ya Bursa'dan Adalar'a kadar uzanan geniş bir yelpazede gerçekleşti.

İDO yönetimi yalnızca bunu yapmakla kalmadı. Kamuya açık alanlarda sigara yasağının uygulanmaya başlaması ile birlikte bu yasağı titizlikle uygulayacak adımlar da attı. Boğazın iki yakasında gidip gelen vapurlarda bunu büyük ölçüde gerçekleştirdi de.

Dahası feribot tarzı gemilerle yapılan Bandırma, Mudanya gibi hatlarda da sigara yasağı uygulama alanı buldu. Sigara yasağının uygulanmadığı bir alan var. Yalova, Karamürsel yolcularının kullandığı Eskisihar-Topçular arasında ise yasağı dikkate alan yok. Açık arabalı vapurlarla yapılan güzergahta, dileyen dilediği yerde sigarasını içiyor.

Aslında kurum olarak İDO yönetimi bunun altyapısını da oluşturmuş. Arabalı vapurun gözle görünür yerlerine, "Açık alanlar dahil gemide sigara içmek yasaktır" levhaları asmış. Ne var ki başta otobüs personeli bu yasaklara uymamayı kendilerine zevk edinmiş durumda.

Otobüs personeli, geminin güvertesinde, kıçında, burnunda neresi olursa olsun denize bakarak sigarasını yakıyor. Onlardan cesaret alan öteki tiryakiler de aynı yöntemi takip ediyor.

Başta ürkek çekilen yudumlar, gemi görevlilerinden en küçük bir uyarı almayınca bu kez açıktan yapılmaya başlanıyor.

Yasağı ihlal edenlere uyarıyı yasalara saygılı vatandaşlar yapmaya çalışıyor. Sigara içilmemesini sağlamakla yükümlü olan gemi görevlileri, üzerlerine düşeni yapmayınca sigara tiryakileri ile yasalara saygılı vatandaşlar arasında kimi zaman sürtüşmeler yaşanıyor.

Cafesiyaset, İDO yetkililerini iki şeyden birini yapmaya çağırıyor. Ya arabalı vapurların hemen her tarafında bulunan "YASAK" levhalarını kaldırsın, ya da personeline görevlerini hatırlatıp onları denetlesin.

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*