İdrar kaçırmanın sebebi dikkat eksikliği

İdrar kaçırmanın sebebi dikkat eksikliği.14560
  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Köseli, dikkat eksikliği olan çocukların normal çocuklardan üç beş kat daha fazla idrar kaçırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dr. Köseli, çocukluk çağında altını ıslatan ya da kontrolsüz idrar kaçıran çocuklara çok sık rastlandığını ifade etti. Öncelikle gece idrar kaçırma nedenlerinin belirlenmesi gerektiğini açıklayan Köseli, "Normal sidik torbası, idrarı düşük basınçta depolar ve tam olarak boşaltır. Normal işeme için beyin, beyin sapı, omurilik, sidik torbası, mesane kası ve mesane kapakçığının sağlam ve düzen içinde çalışması gerekir. Çocuğun gelişim sürecinde önce gece dışkı kontrolü, sonra sırasıyla gündüz dışkı, gündüz idrar ve gece idrar kontrolü kazanılır. 2-4 yaşlarında kapak kontrolü gelişir. Belirli bir yaştan sonra çocuklarda normal işeme düzeni oluşur. 2 yaşındaki çocukların yüzde 25'i, 2-4 yaşlarındakilerin yüzde 98'inde gündüz idrar kontrolünün gelişmiş olması gerekmektedir." dedi.

Dikkat eksikliği olan çocukların normal çocuklardan üç beş kat daha fazla idrar kaçırdığını da kaydeden Dr. Köseli, "Altını ıslatan çocukların yüzde 15'inde kaka kaçırma ile birlikte olabilmektedir. Yapılan çalışmalarda anne-babasında da idrar kaçırması olan bir çocukta yüzde 77, anne veya babadan biri idrar kaçırıyorsa çocukta yüzde 46 ve hiçbiri idrar kaçırmıyor yüzde 15 çocukta idrar kaçırma tespit edilmiştir. Bu da genetik faktörlerin büyük rolü olduğunu göstermektedir. Aileler çocuklarının uykularının derin olduğundan yakınırlar. Uyku bozukluğunun da etkisi vardır. Altını ıslatan çocuklarda sidik torbası kapasitesinin az olduğunu gösteren çalışmalar da vardır. Her idrar kaçıran çocukta psikolojik değişiklik sözkonusudur. Dikkat eksikliği olan çocuklar normal çocuklardan 3-5 kat daha fazla idrar kaçırmaktadırlar. Altını ıslatan çocuklarda bazen hormon yetersizliği de olabilir. Anne sütü ile beslenenlerde idrar kaçırma daha azdır. Sonuç olarak tek bir sebebe bağlamak zordur. Gece altını ıslatmada birçok etken vardır." diye konuştu.

Uzman Dr. Köseli, gece idrar kaçıran çocuklara tavuk kursağı, kasım patı çayı, tavşan yumurtası, tavuk mide mukozası ve süt yedirilmesi ile uyurken çocuğun beline kurbağa bağlama gibi uygulamaların yanlış olduğunu da dile getirerek, "Tedavide ailenin istekli olması gerekir. Başlangıçta davranış düzenlemesini amaçlayan metotları kullanmak gereklidir. İlaç tedavisi ailenin yapısına göre düzenlenmelidir. Aile-çocuk-hekim üçgenin her üç köşesi de aktif olarak tedaviye katılmalıdır. Altını ıslatan çocuklar öncelikle mutlaka bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmeli ve ilgili branşlar ile ortaklaşa tedavileri yürütülmelidir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious