IEA: "Talebi kısmak için enerji devrimi gerekli"

IEA:
  • Giriş : 03.06.2008 / 10:02:00

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Nabou Tanaka, dünyanın son 35 yılda girdiği üçüncü enerji kriziyle mücadelede, talebi kısmak için ''enerji devrimi'' gerekli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nabou Tanaka, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Enerji Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, iki hafta önce ham petrolün varil fiyatının 135 dolara çıkmasına karşın, talebin güçlü kalması nedeniyle mevcut petrol fiyatları şokunun benzeri olmadığını bildirdi.

Arap ülkelerinin petrol ambargosu uyguladığı 1973 yılında ve 1979 yılındaki İran İslam Devrimi'nden sonra fiyatların yükselmesi üzerine küresel çapta petrol tüketimi düşmüştü.

Tanaka, "Üçüncü enerji krizi içindeyiz. Yanıtımız bir enerji devrimi olmalı. Yeni teknolojiler ve verimlilikle talep tarafını dramatik olarak değiştirmeliyiz" dedi.

Çin, Hindistan ve Ortadoğu'da petrole olan talebin çok güçlü olduğunu vurgulayan Tanaka, "Petrol talebinde azalma olduğuna dair herhangi bir işaret görmüyoruz" diye konuştu.

Tanaka, sanayileşmiş ülkelere otomobil yakıtı verimliliği standartlarını geliştirmesi, enerji santrallerinin verimliliğini düzeltmesi ve sera gazlarının etkisini azaltmak için sıkı önlemler alması planlarını hızlandırması çağrısında bulundu.

Tanaka, "Stok düzeyleri ve sınırlı kapasiteyi de kapsayan farklı etkenler yüzünden bu değişikliklerle bile petrol fiyatlarının düzeylerinin yüksek olacağına inanıyorum. Petrol fiyatları, 2-3 yıl önceki düzeylerine kolayca dönmeyecek. Bu pek mümkün değil" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious