İETT zammı en çok şoförlere yaradı

İETT zammı en çok şoförlere yaradı.12387
  • Giriş : 02.06.2009 / 22:20:00

İETT şoförlerinin bastıkları akbillerden aldıkları ücretlere de zam geldi. Otobüs-içi tarifeler ne oldu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da günlük 2 milyon 600 bin kişiyi taşıyan İETT 1 Haziran tarihinde akbil ücretlerine zam yaptı. Önceden 1.30 TL olan akbil ücreti yeni tarifeyle beraber 1.50 TL'ye çıktı.

Akbili olmayan kişiler otobüs şoförünün akbilini basarak seyahat ediyorlar. Ancak normal tarifeden farklı olarak. Eski tarifeye göre 1.30 TL olan akbil ücreti yerine İETT şoförleri 1.50 TL alarak yolcuların seyahat etmesini sağlıyorlardı. Zamdan sonra ise İETT şoförlerinin de uyguladığı tarife değişti. Buna paralel olarak gelirleri de bir miktar arttı. Eski tarifede 0.20 TL kazanç elde eden şoförler yeni zammın etkisiyle 0.25 TL alarak eski tarifelerine göre 5 kuruş daha fazla para alıyorlar.

1.50 TL olan akbil ücreti yerine artık otobüs şoförleri 1.75 TL istiyorlar. Gelen şikayetlerde otobüs şoförlerinin 1.50 TL'ye itiraz ettiklerini ve yolculara 1.75 TL'yi zorunlu tuttukları belirtiliyor.
Şoförler ise akbili olmayan yolcuların yerine şoförlerin akbil basması İETT Müdürlüğü'nün yasal uygulaması olduğunu ve İETT'nin de kendilerine bu yetkiyi verdiğini belirtiyor.

Vatandaşlar da bu duruma tepki göstererek, otobüs şoförlerinin normal akbil tarifesi üzerinden ücretleri tahsil etmesi gerektiğini talep ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*