İETT'de 100 milyon avroluk usulsüz işlem

İETT'de 100 milyon avroluk usulsüz işlem .20134
  • Giriş : 29.04.2008 / 09:48:00

Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İETT Genel Müdürlüğü'nde inceleme yapan mülkiye müfettişleri, 100 milyon avroluk (yaklaşık 200 milyon YTL) usulsüz işlem ortaya çıkarttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Müfettişler, iki buçuk yıldır İETT Genel Müdürlüğü koltuğunda vekil olarak oturan Mehmet Öztürk başta olmak üzere, kurum üst yönetimi hakkında adli soruşturma başlatılmasını istedi. İhalesiz reklam alanları vermek ve ihale yapmadan metrobüs alımı suçlamalar arasında yer alıyor.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İETT'^nin bazı işlemleri nedeniyle Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Müfettişlerin hazırladığı raporda, İETT'nin 50 metrobüs ve 50 Mercedes Capacity otobüs alımıyla birlikte 40 milyon dolarlık Topkapı-Edirnekapı-Sultançiftliği tramway hattı yapımının ihalesiz olarak bir firmaya verildiği belirtildi. Raporda, İETT duraklarının yapım ve reklam işlerini yapan firmanın sözleşmesinin 10 yıl uzatılmasının yasaya aykırı olarak yapıldığına yer verildi.

İETT Genel Müdür Vekili Mehmet Öztürk de konuyu doğrulayarak, "Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nda söz konusu dört konu var. Bunlar, müfettişlerin rutin incelemesinde ortaya konuldu. Biz de savunmamızı verdik" dedi. Öztürk savunmasında şu ifadeleri kullandı: "Phileas ve Capacity otobüs alımı Kamu İhale Kanunu'nun 22-A maddesine göre doğrudan temin yöntemiyle gerçekleştirildi. Bunun nedeni de bu otobüs üretiminde tek üreticinin bulunması"

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious