'İfade özgürlüğü demokratik bir haktır'

  • Giriş : 07.02.2006 / 00:00:00

İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, düşünce özgürlüğünü ön planda tutarak farklı bir dinin değerlerine yapılan saygısızlığı kabul etmenin mümkün olmadığı söyleyerek, hiçbir özgürlüğün sınırsız olmadığının altını çizdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İslam dünyasında tepkiyle karşılanan Hz. Muhammed karikatürlerine ilişkin yazılı açıklamada bulunan İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, bir dinin "hakaret olarak nitelediği" bir karikatürün düşünce özgürlüğü çerçevesinde yapılmış olduğunda ısrarlı olmanın, dünya barışını zedeler hale geldiğini söyledi. Kolcuoğlu açıklamasında, "Uygarlıkların karşı karşıya getirilmesi ise sonuçta insanlığı yeni bir çatışmaya sürükleyebilir." ifadelerini kullandı.

Bütün kurumlara ve ülke yönetimine düşen görevin, gerilim ortamının giderilmesine katkıda bulunmak olduğunu ifadede eden Kolcuoğlu: "İstanbul Barosu olarak, Danimarka'dan sonra Norveç, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya ve diğer ülkelerde yayınlanan karikatürler yüzünden meydana gelen olayların uluslararası barış ve güvenliği tehdit eder boyuta gelmesine, uygarlıkların çatışmasına, barışın bozulmasına, şiddetin artmasına meydan verilmemelidir. Sağduyulu, insanlara ve inançlara saygılı, barış içinde yaşanan bir dünyanın oluşması için, herkesi daha duyarlı ve anlayışlı olmaya çağırıyoruz. Şiddetin oluşmasına, barışın bozulmasına neden olan her hareketi de kınıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious