İflasların yeni rotası İngiltere

İflasların yeni rotası İngiltere.56886
  • Giriş : 27.09.2008 / 16:23:00

Küresel kriz İngiltere'ye sıçradı. İddia bugün en prestijli gazetelerinden biri olan The Times'da yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'de iflasın ayak sesleri.

Ekonomik krizin ABD ve İngiltere'deki finans kuruluşları ve bankalar üzerindeki etkisi sürerken, bu kez de İngiltere'nin en büyük finans kuruluşlarından biri olan Bradford&Bingley'e devletin el koymaya hazırlandığı öne sürüldü.

The Times krizden etkilenen bankanın kriz mağduru bir başka banka olan Northern Rock ile birleştirilebileceğini yazdı.

Maliye Bakanı Alastair Darling'in konuyla ilgili kararı almaya çok yakın olduğu öne sürülen haberde, Bradford&Bingley'nin devletleştirilmesinden sonra satışı için özel sektörden bir alıcı aranmaya başlanacağı kaydedildi.

Northern Rock adlı finans kuruluşuna devlet tarafından el konulmasından 7 ay sonra Bradford&Bingley'nin devletleştirilmesi hazırlıklarını reddetmeyen Maliye Bakanlığı bürokratlarının henüz bir karar alınmadığını savundukları vurgulandı.

Bu arada uzmanlar Lloyds TSB ile HBOS'in birleşmesinin ardından Northern Rock ile Bradford&Bingley'nin de birleşmesi halinde ülkenin iki bankayı yitirmiş olacağı ve bunun da sektörde iş kayıplarıyla sonuçlanmasının kaçınılmaz görüldüğünü bildirdi.

800 bin hissedarı bulunan Bradford&Bingley'nin 40 milyar sterlinlik bir değeri elinde tuttuğu belirtiliyor.

İngiltere'de mevduat sahiplerinin bankalarda bulunan paralarının 35 bine kadarki bölümü devlet garantisi altında sayılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*