İftar, kriz geçirtebilir!

İftar, kriz geçirtebilir!.14060
  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Ağır ve yağlı yemeklerden oluşan iftar sofraları ciddii rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beslenme ve diyet uzmanı Ayşegül Bahar, ağır ve yağlı yemeklerden oluşan bir iftarın beyin kanaması ve kalp krizi gibi ciddi hastalıklara yol açabileceğine dikkat çekerek, oruç tutarken beslenme düzeninde yapılan değişiklik nedeniyle en sık görülen hastalığın kabızlık olduğunu söyledi.

Oruç tutarken kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde yeme düzeninin değişmesiyle Ramazan ayında pek çok hastalığın oluşmasına zemin hazırladığını söyleyen beslenme ve diyet uzmanı Ayşegül Bahar, en çok görülen hastalığın kabızlık ve gaz şikayetleri olduğunu belirtti.

Kabızlık için posa içeriği yüksek, başta kuru kayısı ve hurma olmak üzere sebze, meyve, kuru baklagil tüketilmesini, gaz şikayetleri içinse sindirimi hızlandırıcı zencefil çayını ve yemeklerde kimyon kullanılmasını önerdi.

Ayşegül Bahar ayrıca uzun süren açlığın ardından yenen, ağır ve yağlı yiyeceklerden oluşan iftar yemeğinin kalbin yükünü arttıracağını ve yüksek tansiyon, kalp krizi, beyin kanaması ve felce neden olabileceği konusunda özellikle uyardı.

Sahura kalkmadan oruç tutmanın baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, dalgınlık, dikkatsizlik, uykuya eğilim, sinirlilik, hazımsızlık, şişlik, ekşime gibi rahatsızlıklar oluşturduğunu söyleyen beslenme ve diyet uzmanı Ayşegül Bahar, bu rahatsızlıklar sonucu kişilerin iş veriminin düştüğünü, okul çağındaki çocukların ise derslerde konsantre bozukluğu ve başarısızlığa neden olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious