Iftar çadirlari paylasma duygusunu pekistiriyor

  • Giriş : 16.10.2005 / 00:00:00

USAK - Ramazanla bütünlesen iftar çadirlari, 11 ay sonra evsizler, fakirler, üniversite ögrencileri ve yolda kalanlarla yeniden bulustu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye genelinde geçen yil yaklasik 30 milyon insanin iftar ettigi çadirlarda bu yil bu sayinin çok üzerine çikildigi tahmin ediliyor. Usak merkezde yurtlar ve asevinde kurulan çadirlarla birlikte her gün 4 bin 600 kisi oruç açiyor. Çadirlarda verdikleri yemekle yetinmeyen birçok belediye, sivil toplum kurulusu ve dernek Ramazan'da ihtiyaç sahibi ailelerin evine kadar yemek götürüyor. Bes yildan beri Usak Genç Isadamlari Dernegi (UGIAD), Usak Sanayici Isadamlari Dernegi (USIAD) ile Nil Ilim ve Hizmet Vakfi, Ramazan aylarinda ihtiyaç sahiplerine iftar yemegi vermesinin ardindan Usak Belediyesi, Usak Sanayi ve Ticaret Odasi (UTSO) ve Salih Gündüz Harunoglu Dügün Salonu'nun sahibi Salih Gündüz de çadir kurarak yaklasik 650'ser kisiye iftar yemegi vermeye basladi.

USIAD da bes yildan beri çadir kurarak her gün 650 kisiye iftar veriyor. Bu sayiyi az gördügünü belirten USIAD Yönetim Kurulu Baskani Mustafa Kuvvet, ailecek ihtiyaç sahiplerini ve üniversite ögrencilerini bekledigini dile getirdi. Kuvvet, "Sponsorlarimiz arasinda üyelerimiz haricinde sehirdisinda olan hayirsever isadamlari da var. Herkesin destegini bekliyoruz. Diger aylarda da devamli bu isi yapan Ussak Asevi'ne destek vererek ihtiyaç sahiplerine yardimci olmaliyiz." dedi.

Usak Belediyesi ile UTSO'nun Kültür Merkezi arkasina kurdugu dev çadirda ise hem iftar veriliyor hem de teravih namazindan sonra Ramazan eglencesi düzenliyor. Günde 750 kisinin iftar ettigi dev çadirin yaninda bulunan lunaparkta çocuklar aileleriyle eglenceli vakit geçiriyor. Usak Belediyesi ve UTSO tarafindan 1. Ramazan Etkinlikleri çerçevesinde kurulan Ramazan meydani, geçen cumartesi aksami açildi. Bir haftadir devam eden hazirliklar çerçevesinde bin 575 metrekarelik çadir kuruldu. Halkin rahat ve huzurlu bir Ramazan geçirmesi amaciyla ellerinden geleni yaptiklarini belirten Usak Belediye Baskan Yardimcisi Ahmet Karagöz, Ramazan eglencelerini gelenek haline getirmeyi düsündüklerini söyledi. Bu yil ilk defa düzenlendigi için birtakim aksakliklar yasandigini ifade eden Karagöz, "Organizasyonu belediye olarak üstlendik. UTSO ve çok sayida hayirseverin destegini aldik. Özellikle üniversite ögrencileri ve fakir aileler iftar çadirina yogun ilgi gösteriyor. Cumartesi günü baslayan etkinliklerde ise Ramazan süresince Klasik Türk müzigi, sema gösterisi, halk ezgileri, illüzyon, Türk Halk Müzigi, Hacivat Karagöz, Nasrettin Hoca, ates adam, tahta bacak, 29 Ekim özel, Kadir Gecesi özel ve sinevizyon gösterisi gibi etkinlikler yer alacak. Burada destegi olan UTSO Baskanimiz Sayin Ismail Karaman'a tesekkür ediyorum." seklinde konustu.

Bes yildan beri Ramazan yardimi ve iftar veren UGIAD ise bu yil çadirini Ussak Asevi'ne kurdu. Günlük yaklasik 650 kisiye iftar verdiklerini kaydeden UGIAD Yönetim Kurulu Baskani Ömer Oktay Akarca, diger kurumlarin da kendilerini örnek alarak iftar çadiri kurmaya basladigini söyledi. Akarca, "Üyelerimizin disinda iftar yemeklerine sponsor olan hayirseverlerimiz var. Toplanan paralarla ayrica bin 500 ihtiyaç sahibine ve cezaevindeki mahkumlara giyim kusam yardimi yapiyoruz." dedi.

Nil Ilim ve Hizmet Vakfi da Nil Yurdu yaninda kurdugu çadirda 500 kisiye iftar veriyor. Vakif Baskani Ahmet Akdogan, Ankara yolu üzerinde bulunan çadira iftar etmek isteyen kamyon sürücüleri, ögrenciler ve ihtiyaç sahiplerinin katildigini söyledi.

Hayirsever Salih Gündüz ise sahibi oldugu dügün salonunda her gün 680 kisiye hem iftar hem sahur veriyor. Ihtiyaç sahibi 170 haneyi belirleyerek her gün iftarlik ve sahurluk yemek dagittiklarini kaydeden Gündüz, "Bunun haricinde 50-100 kisi de dügün salonumuzda oruç açmaktadir. Bunun yüzde 50-60'ini kendimiz karsiliyoruz, geriye kalani hayirseverlerimizden gelen desteklerle oluyor." diye konustu.

Ayrica Ali Ulvi Yurdu 150, Kula Yurdu 400 kisiye iftar veriyor. Ussak Asevi de normal zamanlarda günlük iki ögün olan yemeklerini, Ramazanda iftar ve sahurda dagitiyor.

Ramazan ayinda kurulan iftar çadirlarinin sevgi ortamini hazirladigini belirten Ilahiyatçi Süleyman Keskin, "Zenginler, fakirlerin arasinda oturup iftar etmeli. Fakirler de zenginlerle birlikte olursa onlara karsi besledigi olumsuz düsüncelerden kurtulur." dedi. Ramazanin bereket ve bolluk ayi oldugunu belirten Keskin, "Büyüksehirlerde ulasim sikintisi var. Iftar çadirlari sayesinde yolda kalmis, evine ulasmayanlar, ögrenciler, ihtiyaç sahipleri, hattâ oruç tutmayanlar da istifade ediyor. Bu ayda verilenin bereketi artar. Bu ayda fakirlere verilen yemeklerin parasiyla fitre ve fidyeler ödenebilir veya yardim miktarinca zekattan düsülebilir." seklinde konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious