İftar ezanı erken okundu!

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Samsun'da iftar ezanı normal vaktinden 11 dakika erken okundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Samsun'da Hastane Mahallesi'ndeki Büyük Cami'de vaktinden 11 dakika önce akşam ezanı okununca çok sayıda kişi oruçlarını erken açtı. Şaşkınlığa yol açan olay üzerine cami imamı Nuh Can (47) ezanı kendisinin okumadığını, camide ezanın merkezi sistemle otomatik olarak okunduğunu söyledi. Can, "Camide telsiz sistemi var. Burada frekans sistemi ile ezan otomatik olarak okunuyor. Dışardan bizim kullandığımız sisteme girilmiş olmalı. Ben de anlamış değilim. Oruçlarını açanlar Ramazan sonrası 1 gün kaza orucu tutmalı. Bilerek bozmadıkları için böyle yapmaları gerekiyor. Bildiğim kadarı ile sadece bizim camiye değil başka camilere de girilmiş." dedi.

Mahalle sakinlerinin bir kısmı ezanı duyunca oruçlarını açtıklarını söyledi. Hasan Çelik, "O anda oruç heyecanı olduğu için saate bakmadık, bakamadık. Benim gibi birçoğu da orucunu açtı." dedi. Metin Aydoğan ise, "Kimisi orucunu açtı kimisi açmadı. Bize dendi ki kaza ile olduğu, bilerek olmadığı için 1 gün kaza yapacaksınız. Bunlar olur, kaza bunlar, biz de 1 gün kaza yapacağız. Allah affeder inşallah." diye konuştu.

Samsun Müftülüğü olayla ilgili soruşturma başlatırken, Müftü Osman Şahin'in pazartesi günü olayla ilgili bir açıklama yapacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious