İftar sofralarının vazgeçilmezi 'pide'

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Onbir ayın sultanı Ramazan başladı, iftar sofralarının vazgeçilmezi yine pide oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ramazan ayının telaşı çarşı ve pazarda yoğun şekilde hissedilirken esnafın da satışlar nedeniyle yüzü güldü. Adeta ramazan ayı ile bütünleşen "pide" ise her yıl olduğu gibi yine iftar sofralarının gözdesi oldu. Ramazan alışverişinde en çok rağbet gören tatlı çeşitleri olurken vatandaşlar ramazan ayı ile birlekte gıda fiyatlarındaki artışlara tepki gösterdi.

"Onbir ayın sultanı" olarak tabir edilen ramazan ayı, sağladığı manevi atmosferi ve iftar sofraları için yapılan hazırlıkları ile her yerde kendisini hissettiriyor. Ramazan alışverişini il güne bırakanların yanısıra bazı vatandaşlar park ve bahçelere, bazıları da camilere akın etti. Oruçlu iken vaktini iyi değerlendirmek için İstanbul'un sayılı mekanlarından olan Eyüp Sultan Camii de vatandaşların akınına uğradı.

Vatandaşlar iftar sofralarında yer alacak yemekler için alışveriş yaparken, satışların artması nedeniyle esnafın yüzü de güldü. Vatandaşlar Ramazan ile birlikte özellikle gıda fiyatlarının artmasına ise tepki gösterdi. İnsanların alışveriş yapma mecburiyetinin kötü anlamda kullanılmasını doğru bulmadıklarını belirten vatandaşlar, gıda fiyatlarının artmasını bu aya özel uygulamalar olarak gördüklerini anlattı.

Ramazan ayının en belirgin unsurlarından biri olan ve iftar sofralarının neredeyse vazgeçilmezi haline gelen pide de yine vatandaşların gözbebeği oldu. İstanbul'da 350 gram olarak 1 YTL'den satılan pideden almak için vatandaşlar fırınlara akın ediyor. İnsanların pideye ilgisinden iş yeri sahipleri memnun kalırken, fırıncılar, vatandaşların özellikle iftar saatine yakın zamanlarda ekmek ve pide almak için fırınlara gelmelerinin yoğunluğa neden olmasından yakınıyor.

Fırın sahibi Aziz Çiçek, vatandaşalara hizmet etmenin, özellikle ramazan ayında kendilerini daha da sevindirdiğini söyledi. Çiçek "Yaklaşık olarak bin civarında pide satıyoruz. İftar vakti yaklaştığında insanlar fırınlara geliyor ve yoğunluk yaşanıyor. Halbuki gün içinde gelseler ve ekmek ya da pidelerini alsalar yoğunluk yaşanmayacak. Ama o zaman da pidelerini sıcak yiyemeyecekler. O yüzden bu yoğunluğu her ramazanda yaşayacak gibi görünüyoruz" dedi.

Vatandaşların iftar vakti yaklaşınca bir an önce pide ve ekmeklerini alarak evlerine gitmek istemeleri nedeniyle zorlanan fırıncıların tesellisi elde ettikleri kazanç oluyor. Vatandaşlar ise ramazanda pide almanın artık bir gelenek halini aldığını belirtti. Bir çok vatandaş ramazan ayı dışında pide almadığını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious