İftar sofrası kilo aldırabilir

İftar sofrası kilo aldırabilir .24031
  • Giriş : 17.09.2007 / 16:47:00

Ramazan'da kilo artışının görülebileceğine dikkat çeken uzmanlar, iftar ve sahur için sağlıklı beslenme önerilerinde bulunuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

RamAzan ayında yeme düzeninin değişmesi, kilo kontrolü konusundaki soruları da beraberinde getiriyor. İstanbul Cerrahi Hastanesi uzmanlarından Esra Serinan, Ramazan'da hafif bir kilo artışı gözlendiğini belirterek, bunun başlıca nedeni sindirim sisteminin yaktığı enerjinin aç kalma nedeniyle azalması ve egzersizin yapılamaması, hatta bazen hiç olmamasıdır'' diyor.

LOKMALARINIZI YAVAŞ VE İYİ ÇİĞNEYİN
Kilo kontrolünün sağlanabilmesi için iftarda ve sahurda aşırı miktarda yemek yenilmemesi büyük önem taşır. İftarda 2-3 tane hurma, üzerine humus sürülmüş 1 dilim tam tahıl ekmeği, 1 yumurtayla terbiye edilmiş 1 kase mercimek çorba, 7-8 adet zeytin ve yarım kase komposto sindirim sisteminizi yormadan başlangıç yapılmasını sağlar. Bu ilk öğünü olabildiğince yavaş ve iyi çiğneyerek tüketmek önem taşır. İftarı oluşturan bu küçük öğün sonrası 1,5 saatlik bir ara verilerek sindirim sisteminin çalışması beklenmesi uygundur. İftarda çay, kahve ve asitli içecekler, baharatlar ve çiğ besinler uzun süredir boş olan sindirim sisteminde reflü veya mide rahatsızlıkları olan kişiler açısından sakıncalı olabilir.
İkinci öğün olarak 1 kase yoğurt/cacık, 2 dilim yağsız sebzeli rosto veya fırında et/tavuk/balık, 1 küçük kase salata ve 1 tost dilimi ekmek büyüklüğünde ramazan pidesi tüketilebilir. Öğün sonrası tekrar 1,5 saat ara verilerek üçüncü öğünde 2-3 adet çeşitli meyve çeşitleriyle birlikte 1 avuç tuzsuz sarı/beyaz leblebi ve 1 porsiyon sütlü tatlı tüketilebilir.

HAFİF EGZERSİZ YAPABİLİRSİNİZ
Sahurda 1 büyük kepçe tuzsuz haşlanmış yağsız kepekli makarna, makarnanın üzerine 5-6 çorba kaşığı lor peyniri ve kıyılmış 2 çorba kaşığı maydanoz/dereotu ile birlikte 1 kase komposto uygun bir öğün oluşturabilir. Tüm öğünlerin arasında her saat diliminde mideyi birden doldurmadan 1 bardak suyu yavaş yavaş yudum yudum içmek daha kolay su içmenizi sağlar. Yağsız et/tavuk suyu da su yerine sıcak sıvı niteliğinde tüketilebilir.
Günlük olarak tartılarak vücut ağırlığını kaydetmek, öğün sonraları 10-15 dakikalık yürüyüşler yapmak aşırı yorulmadan ve su kaybına uğramadan fiziksel aktivitenin artırılması için alınabilecek genel önlemlerdir.
Kabızlık posası az, yüksek kalorili yemek yeme ve yeterince su tüketmemek nedeniyle ortaya çıkıyor. Öncelikle yeterince suyun doğru şekilde içildiğinden emin olunmalı, daha sonra yeterli sıklıkta sindirim sistemini sürekli ama fazla yormadan çalıştıran bir beslenme düzeninin uygulanıp uygulanmadığı gözden geçirilmelidir.

HAZIMSIZLIĞI ÖNLEMEK İÇİN
Gaz ve hazımsızlık da hızlı ve çok miktarda yemek yeme nedeniyle Ramazan ayı boyunca sık görülen yakınmalar arasında yer alıyor. Gazın tek nedeni gaz yapan yiyecekler değil, çoğu zaman yemek yerken hava yutmaktır.
Bu nedenle yemekleri yavaş ve iyi çiğneyerek tüketmek ve sadece buna konsantre olmak gerekebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious