İftar yemeği için sahur kuyruğu

İftar yemeği için sahur kuyruğu.14060
  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Diyarbakır’da yoksullar, aşevinin dağıttığı iftar yemeğinden alabilmek için sahurda sıraya giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ramazan ayının ilk gününde Diyarbakır’ın varoşlarından iftar yemeği almak için sahurda, Kızılay Aşevi’ne gelen vatandaşlar, bir tas sıcak yemek almak için tam 4 saat bekliyor. Sahura kalktıktan sonra yemek alabilmek için saat 04.00’ten itibaren sıralar oluşuyor. İftarlarını bir lokma sıcak yemek ile açmak için sahurda iftar kuyruğuna giren vatandaşlar, ancak saatler sonra ve büyük uğraşlar sonucunda yemek alabiliyor. Aşevinde yemek öncelikle Kızılay ya da muhtarlıktan alınan ’yoksulluk belgesi’ sahiplerine veriliyor. Sahur vaktinde sıraya girenlerle 07.00 ile 08.00 arası ellerinde belgeyle yemek almaya gelenler arasında ’yemeği kim önce alacak’ kargaşası yaşanıyor.

Kızılay Derneği, hayırsever işadamının desteği ile yaklaşık 50 bin yoksul vatandaşın yaşadığı Diyarbakır’da Ramazan ayı için yoksul 5 bin vatandaşa aş evinde sıcak yemek dağıtıyor. İftar için bir kap sıcak yemek almak uğruna saat 04.00 sıralarında Kızılay Aşevi önünde kuyruğa giren vatandaşlar, sırayı bozdukları için zaman zaman görevlilerin sözlü hakaretlerine maruz kalıyor.

Çocuklarına okul kıyafeti alamadığı için okula dahi göndermediğini söyleyen Fehriye Can adlı vatandaş, "Eşim 40 yaşlarında, yıllardır işsiz. Yoksul olduğumuz için Belediye ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na defalarca başvurdum, ancak yardım alamadım. Ramazan’da iftarımızı sıcak bir lokma yemek ile açmak için evraklarımı daha önce Kızılay Derneği’ne teslim ettim. Bana ’Yemek günü gel’ dediler. Bugün geldim, fakat işlemlerimin iptal edildiğini gerekçe göstererek bana yemek vermediler. Fakir olmasaydık 3 kilometre yol yürüyüp bir tas yemek için bu eziyeti çekmezdik. 12 yıldır açlığın pençesinde kıvranıyoruz" diye konuştu.

Vatandaşlardan Şeyhmus İnan da 10 çocuğunun olduğunu ancak yalnız yaşadığını belirterek, " Kimsem yok yaşlı halimle yemek yapamıyorum. O yüzden yemek almaya geldim" ifadelerini kullandı. 11 yaşındakı Selim İzgi ise yemek alabilmek için 2 saatten fazla süredir beklediğini dile getirdi.

Diyarbakır’da Ramazan ayı boyunca her gün 5 bin yoksul vatandaşa sıcak yemek verileceğini belirten Kızılay Diyarbakır Derneği Şube Başkan Yardımcısı Hikmet Hamzaoğulları, "Kızılay’ın asıl misyonu, her türlü ortamda, iyi ve kötü günde fakir fukaraya yardım elini uzatmaktır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yoksul vatandaşlara sıcak yemek yardımında bulunmak için aş evimizi açtık. Muhtarlar ile birlikte daha önce tespit ettiğimiz ihtiyaç sahiplerine, yemek alabilmelerini sağlayan kartlar verdik. Bu kartları alan vatandaşlar, her sabah gelip aş evinden etli 2 çeşit yemek alabilecek. Yaklaşık 800 aile sıcak yemek yardımından yaralanıyor. Bu da her gün 5 bin kişiye yemek verildiği anlamına geliyor. Diyarbakırlı iş adamlarından gelen yardımlar doğrultusunda yemek çıkarıyoruz. Hayırsever vatandaşlardan yardımların gelmesi halinde, yemek çeşidini ve yardım alanların sayısını arttırmayı hedefliyoruz, ancak şu an imkanlar çerçevesinde 2 çeşit yemekle sınırlı kalıyoruz" şeklinde konuştu.

Kızılay Diyarbakır şubesi Aşevi tarafından hazırlanan günün menüsünde etli kuru fasulye ve pilav dağıtılırken, yemek için 200 kilo kuru fasulye, 100 kilo bulgur, 40 kilo salça ve 70 kilogram yağ kullanıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious