Igdirli çifçiler misir kurutma makinasina kavustu

  • Giriş : 17.11.2005 / 00:00:00

IGDIR - Tarim ve Köyisleri Bakanligi tarafindan alinarak Igdir Il Tarim Müdürlügü emrine verilen misir kurutma makinesi törenle hizmete basladi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Törende konusan Vali Ulusoy, tarimda kalkinmanin yolunun sanayi ürünlerini ekmekten geçecegine dikkat çekerek, "Artik Igdir'da bugday ve pancardan vazgeçmenin zamani gelmistir. Çiftçilerimizin bugdayin verim düsüklügünden, pancarin kota sorunundan kurtulmasi gerekir. Bunun için de mutlaka sanayi ürünü olan misir, ayçiçegi, yer fistigi, pamuk ekilmesi gerekir. Bu gün ayçiçeginin kilosu 480 lira, devlette 135 lira prim veriyor. 615 liradan Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alacagi bir mahsulün çiftçiye getirisini sizler düsünün. Ayrica bu ürünü devletin alim garantisi vardir. Igdir'da bin 500 dönüm misir ekilecegi bilgisini aldim. Bundan oldukça memnun oldum. Bütün misirlari burada bu makinede kurutacagiz. Sadece Igdir'in degil bölgedeki bütün misirlari burada kurutacagiz." dedi.


IGDIR ELMASINA KALITE GETIRILECEK


Migros'un üçüncü büyük sorumlusunu sehre davet ettigini ve Igdir'dan elma ve diger meyve almaya geldiklerini anlatan Ulusoy, "Elmalarin yarisinda hastalik tespit ettiler, hastalik olmayan elmalar da seyreltilmedigi için küçük kalmislar. Il Tarim Müdürlügü yetkililerine sorunu ilettim. Seneye bu konuda çalismalar yapacaklar. Ben tekrar Migros sorumlusunu Igdir'a getirecegim." diye konustu.

Vali Ulusoy, çiftçi projeleriyle ilgili özel idareden 50 milyar liralik bir bütçe ayirdiklarini ve seneye bu projelerin uygulamaya geçmesiyle daha çok verim elde edilecegine dikkat çekti. Tarim ve Köyisleri Bakanligi tarafindan geçtigimiz ay ihaleyle 80 milyar liraya satin alinarak, Igdir Tarim Müdürlügü emrine verilen misir kurutma makinesi 8 ton misiri deposuna alabiliyor ve saatte 5 ton misir kurutuyor.

Tarim Il Müdür vekili Aysel Agayar da konusmasinda, makinanin, misir ürününün ekimini tesvik edecegini belirterek, bu konuda artik sikinti yasanmayacagini söyledi.

Çiftçiler adina konusan Ümit Alagöz ise, Aralik ilçesine bagli Çamurlu köyünde birkaç yildir misir ekimi yaptiklarini, ilk önce dönüme 50 kilo verim aldiklarini daha sonra bu verimin 850 kilo ile 1 tona kadar çiktigini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious