İğne vurulduktan sonra öldü

İğne vurulduktan sonra öldü.9133
  • Giriş : 09.02.2009 / 15:40:00

Kalbinde ağrı hissetti hastaneye gitti. İğne vurulduktan sonra da fenalaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'nın Alanya ilçesinde, kalbinde Ağrı hissedip Devlet Hastanesine giden kişi vurulan iğneden kısa süre sonra yaşamını yitirince, yakınları doktorlara saldırdı. Ölen kişinin yakınları, savcılığa da suç duyurusunda bulundu.

Antalya'da cep telefonu dükkanı işleten Bayram Çiftçi (32), arkadaşı Ali Akbaş (30) ile arkadaş ziyareti için Alanya'ya geldi. Otomobiliyle Alanya'ya giren Bayram Çiftçi, Atatürk Caddesi'ne geldiğinde şiddetli göğüs ağrısı çektiğini belirterek, arkadaşı Ali Akbaş'dan kendisini hastaneye götürmesini istedi.

Alanya Devlet Hastanesi dahiliye acil servisinde ilk müdahalenin ardından EKG'si çekilen Çiftçi, kalbinde bir problem olmadığı belirtilerek, gözlem odasına götürüldü.

Akciğer grafisi çekilen Çiftçi, iddiaya göre, şiddetli Ağrı çekmesi nedeniyle iğne yapılmasını istedi. Bunun üzerine serum iğnesi yapıldıktan sonra daha da ağırlaşarak, yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Dahiliye uzmanı tarafından incelenen Bayram Çiftçi, bir süre sonra yaşamını yitirdi. Bayram Çiftçi'nin yakınları, hastane acil servisine giderek, Çiftçi'ye ilk müdahaleyi yapan pratisyen hekim Mustafa Ufuk Markopcuoğlu'na saldırdı.

Güvenlik görevlileri tarafları yatıştırmaya çalışırken, Alanya Emniyet Müdürlüğüne bağlı yaklaşık 30 polis de acil servis önünde güvenlik önlemi aldı. Olaylar nedeniyle acil serviste bir süre işler aksadı, hastalar muayene olamayıp, koridorda sedyelerde bekledi.

Hastanede hayatını kaybeden Bayram Çiftçi'nin yakınları, daha sonra Alanya Cumhuriyet Savcılığına giderek suç duyurusunda bulundular ve otopsi yapılmasını talep ettiler. Bayram Çiftçi'yi hastaneye getiren arkadaşı Ali Akbaş, gazetecilere şunları söyledi:

''Antalya'dan Alanya'ya kadar geldik. Arabayı kendisi kullanıyordu. Bir şeyi yoktu. Göğsünün ağrıdığını ve nefes alamadığını söyleyince onu hastaneye getirdim. Hastaneye gelirken dahi gülüyordu, şakalaşıyorduk sonra burada müdahale ettiler. Ardından iğne yaptılar ve fenalaştı. Kalp masajı yapıp yoğun bakıma götürdüler orada öldü. Ne olduğunu anlayamadık.''

Bayram Çiftçi'nin yakın arkadaşı Türkan Güncü de (35) hastane görevlileri ve doktorları suçlayarak, ''Alanya Devlet Hastanesinde altı aydır kalp doktoru yok. Kalp hastalarına pratisyen hekimler müdahale yapıyor. Kalp krizine iğne yapılmaz bunu ben biliyorum onlar bilmiyordu'' diye konuştu.

Bayram Çiftçi'ye müdahale eden Alanya Devlet Hastanesi Acil Servisinde görevli pratisyen hekim Mustafa Ufuk Markopcuoğlu, Bayram Çiftçi'nin hastaneye getirildiğinde göğüs ağrısı şikayeti olduğunu ve yapılan testlerde hiçbir hastalığa rastlanmadığını, bu nedenle gözlem odasında müşahade altına alındığını ifade etti. Markopcuoğlu, şöyle konuştu:

''Hasta gözlem odasındayken, kendisine iğne yapılmasını istedi. Biz de ona teşhis yapılmadan iğne yapılamayacağını belirttik. Ancak ısrarlara devam etti. Ben de hastanın psikolojik olarak rahatlaması için serum fizyoloji dediğimiz, içerisinde sadece tuzlu su olan iğneden yaptım. Daha sonra hasta kötüleşince yoğun bakım ünitesine kaldırdık ve dahiliye uzmanı inceledi ama hastayı kurtaramadık.''

Markopcuoğlu, hasta yakınlarının, kendilerine saldırmasının, acılı olmalarından kaynaklandığını vurgulayarak, ''Hasta yakınlarının acılarını anlıyorum. Ancak onların bana saldırması sadece bana ya da onlara zarar vermedi. Acil serviste işler aksadı, hastalar beklemek zorunda kaldı. Beni en çok bu üzdü'' dedi.

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Yetkin de AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanın kalp krizinden ölmüş olabileceğini düşündüklerini söyledi. Başhekim Yetkin, şöyle devam etti:

''Genç bir hasta. Acile getirmişler. Kısa sürede kötüleşmiş. Hiperaktif dediğimiz hızlı gelişen bir kalp krizi olduğunu düşünüyoruz. Çekilen EKG'de bir bulguya rastlanmasa da kalp krizi aniden gelişebiliyor ve öldürücü olabiliyor. Uzman doktorumuzun görüşü bu doğrultuda, ancak hastanın kesin ölüm nedeni, yapılacak otopsiden sonra belli olacak. Hasta yakınları, savcılığa başvurmuşlar. Savcılık da otopsi yapılmasını karar verdi.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*