İğneyi yanlışlıkla eline batırdı, öldü

İğneyi yanlışlıkla eline batırdı, öldü.7697
  • Giriş : 14.06.2009 / 08:22:00

18 yaşındaki teknisyen Kübra serum takarken canından oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Samsun'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü bulanan hastaya serum takarken kazara iğneyi eline batıran ve KKKA virüsü bulaşan 18 yaşındaki acil tıbbi teknisyen hayatını kaybetti.

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde kene ısırması sonucu KKKA hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden Ayşe K.'nin tedavisi sırasında iğneyle serum takan OMÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Bölümü 1 sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Kübra Yazım, kazara kendi eline batırdı. İğnenin batması sonucu KKKA hastalığına yakalanan teknisyen de 3 gün sonra yüksek ateş, üşüme, titreme, halsizlik, kas ve eklem ağrıları başladı. Hastalık belirtileri başlaması üzerine Kübra Yazım, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Yoğun Bakım Bölümü'nde 3 gün önce tedavi altına alındı. Durumu ağırlaşan genç kız, bugün saat 10.10'da hayatını kaybetti.

Genç kızın hayatını kaybetmesi üzerine ailesi sinir krizleri geçirirken baba Seyit Yazım, kızının öğrenci oldğunu ve iğne veya serum taktırılmaması gerektiğini belirterek, "Kızıma burada iğne nasıl yaptırılır. Burada bir ihmal var. Bununla ilgili hastane yönetiminden şikayetçi olacağım. Başka Kübra'ların ölmesini istemiyorum" dedi.

Anne Ayşe Yazım ise, kızının hastalanmasına hastanenin neden olduğunu iddia ederek, "Kızımla hastalığı süresince ilgilenmediler. Öyle bir hastaya nasıl iğne yaptırdılar. Canım yanıyor."

OMÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastaneasi Başhekim Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Sümbül ise henhangi bir ihmalin olmadığını söyleyerek, "Acil Kliniği'mizde 1 yıldır Acil Tıp Teknikeri olarak çalışan 18 yaşındaki Kübra Yazım, 6 Haziran tarihinde KKKA şüphesiyle Vezirköprü ilçesinden acil birimizize başvuran ve daha sonra kesin KKKA tanısı konulan ve kaybedilen hastaya serum takarken eline iğne batırmış. Kaza sonrası gerekli tıbbi müdahale yapıldıktan sonra, personelimiz takibe alındı. Ancak 10 haziran'da yüksek ateş kas-eklem ağrısı ve kusma belirtileri ortaya çıkca Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'ne yatırıldı. Bu sabah saat 10.10'da yapılan tüm müdahalelere rağmen hastamızı kaybettik. Herhangi bir ihmal söz konusu değildir" diye konuştu.

KKKA'lı hastadan serum takarken hayatını kaybeden OMÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Bölümü 1 sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Kübra Yazım'ın cenazesi ambulans ile morktan alınarak memleketi Bafra ilçesi Şirinköy'e götürüldü. Burada Kübra Yazım'ın cenazesi tabutla birlikte toprağa verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*