Ignobel Ödülleri sahiplerini buldu

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Nobel Ödülleri'nin "şaka yollu bir alternatifi" olan IgNobel ödülleri, başkalarının araştırmaya "tenezzül etmediği" konularla uğraşıp hayatı değiştiren bilim adamlarına verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin ünlü Harvard Üniversitesi geleneksel 'İgNobel' (iğrenç) ödüllerinin bu yılki sahipleri, ağaçkakanların neden başının ağrımadığı, bok böceklerinin yemeklerini sevip sevmediğini ve makat masajının hıçkırığa iyi gelip gelmediğini çözen bilim adamlarının oldu. Boston yakınlarındaki Harvard Üniversitesi'nin tiyatro salonunda yapılan törende ''İgNobel'' jürisi tarafından ödüllendirilen bilim adamları neşeli bir törenle ödüllerini aldı.

Ödül sahipleri, ödüllerini almaya geldiklerinde 8 yaşındaki açık sözlü bir sunucunun kontrolünde bir dakikalık süre içerisinde konuşmalarını yaptılar. İzleyiciler de bu yeni ve sıkı uygulamaları, sahneye kâğıttan uçaklar fırlatarak protesto ettiler. Sahneye dolan bu uçakları da 10 yıldan beri olduğu gibi bu yıl da Harvard fizikçisi Roy Glauber temizledi. Glauber, 2005 yılında Nobel'e aday gösterilmişti; ancak kendisi bu yıl 16.sı düzenlenen törende süpürge yapma görevini tercih etti. Üyelerden Bill Card da geceyi "burası dünyada fraktal geometrinin alkış aldığı tek yer" olarak değerlendirdi.

Gecenin ödül sahipleri ise şöyle:

California Davis Üniversitesi'nden Iwan Schwab ve California Los Angeles Üniversitesi'nden Philip May, ağaçkakanların neden başının ağrımadığını buldukları araştırma ile Ornitoloji ödülünü aldı.

Kuveyt Üniversitesi'nden Vasmia El Huti ve Kuveyt Kamu Çevresi Otoritesi'nden Faten El Mussalem, bok böceklerinin aslında yemek seçici hayvanlar olduğunu buldukları araştırmasıyla Beslenme ödülünün sahipleri oldu.

Galler'deki Merthyr Tydfil okulundan Howard Steplaton, icat ettiği elektromekanik genç koruyucu ile Barış ödülünün sahibi oldu. Bu alet, sadece gençlerin duyabildiği ve yaşlıların fark etmediği alaycı bir ses çıkarıyor. Bu sesle çalan bir cep telefonunu, sınıftaki öğrenciler duyabilirken, öğretmenler duyamıyor.

Amerikalı 3 bilim adamı Lynn Halpern, Randolph Blake ve James Hillenbrand da insanların, tırnakların kara tahtaya sürtülmesiyle ortaya çıkan sesten niye hoşlanmadıklarını buldukları çalışmaları ile Akustik ödülünün sahibi oldular. Bilim adamlarının yanlarında getirdikleri küçük kara tahta parçalarında bu sesi çıkarmaları da seyircilerin kıvranmasına yol açtı.

Avustralya Bilim ve Araştırma Topluğu'ndan 2 araştırmacı da kalabalık bir grubun fotoğrafını çekerken, kimsenin gözlerinin kapalı olmadığı bir resim elde edebilmek için kaç fotoğraf çekilmesi gerektiğine yönelik araştırmaları ile Matematik ödülünün sahibi oldular.

Tıp dalındaki IgNobel ödülünü ise "dijital makat masajı ile hıçkırığın giderildiğini" bulan Tennessee Üniversitesi'nden Francis Fesmire aldı. Fesmire, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada ödül aldığını öğrenince Stockholm'a ziyaretini iptal ettiğini ancak ödülün Nobel değil de IgNobel olduğunu öğrenince de şok olduğunu söyledi.

Fizik dalında ise Paris Üniversitesi'nden Basile Audoly ve Sebastien Neukirch, kuru bir spagettinin neden kırılarak ikiden fazla parçaya bölündüğünü araştırdıkları çalışmalarıyla ödül aldı.

Kimya ödülüne ise "Isıya maruz bırakılan Cheddar peynirindeki ultrasonik hızı" ölçen İspanya'daki Illas Balears Üniversitesi ile Valencia Üniversitesi akademisyenlerinin oluşturduğu bir grup aldı.

Dişi malarya sivrisineğinin, ağır kokulu bir peynir olan limburger peyniri ile insan ayağından eşit derecede tahrik olduğunu ortaya koyan çalışması ile Hollanda'daki Wageningen Tarım Üniversitesi'nden Bart Knols Biyoloji ödülünün sahibi oldu. Knols, konuşmasında da "Malaryayı öldürün, limburger yiyin" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious